Zamknij

Prezydent podpisał ustawę o głosowaniu korespondencyjnym

08.05.2020 20:35
Andrzej Duda
fot. PAP

Prezydent podpisał ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 roku. Informację przekazał jego rzecznik prasowy, Błażej Spychalski.

Wybory prezydenckie, a właściwie forma ich przeprowadzenia i czas doprowadziły do niespotykanego w historii polskiej polityki zwrotu akcji. Uchwalona 6 kwietnia przez Sejm ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego. Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Andrzej Duda podpisał ustawę o głosowaniu korespondencyjnym

Zobacz także

W czwartek rano, 7 maja, Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec tej ustawy. Dzień wcześniej odbyła się debata kandydatów na prezydenta, ale decydujący głos – jak się okazało – należał do dwóch posłów – Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Panowie „porozumieli się” w tej sprawie, że „po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

Ustawa zakłada, że organem przeprowadzającym wybory będzie Państwowa Komisja Wyborcza.

RadioZEt.pl/PAP