Zamknij

Cztery miliardy złotych na Fundusz Medyczny. Andrzej Duda podpisał ustawę

20.10.2020 13:18
Andrzej Duda
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Andrzej Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym. Powołanie Funduszu Medycznego prezydent zapowiedział w marcu w trakcie kampanii prezydenckiej, a pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Andrzej Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Sejm uchwalił ustawę 7 października. - To bardzo ważny dla mnie moment, ale mam nadzieję, że przede wszystkim jest to bardzo ważny moment dla polskich pacjentów, dla rodziców, którzy wychowują i na co dzień martwią się ogromnie o zdrowie swoich dzieci, często dotkniętych chorobami rzadkimi czy nowotworowymi - mówił prezydent.

Podkreślił, że ustawa o Funduszu Medycznym była jednym z przedmiotów dyskusji podczas kampanii wyborczej. - Dyskutowaliśmy wtedy o tym, jak pomóc w przypadkach, które do niedawna wydawały się beznadziejne, przede wszystkim ze względu na trudność w pomocy i trudność w uzyskiwaniu środków na terapię, na leczenie - wskazywał Duda.

Jak mówił, wtedy właśnie pojawiła się idea stworzenia specjalnego funduszu, który będzie umożliwiał finansowanie "takich jednak, mimo wszystko wyjątkowych sytuacji, pomoc w tych przypadkach, w których rodzice często zrozpaczeni, zapłakani, poszukiwali środków finansowych po różnego rodzaju fundacjach, błagali o pomoc". 

Zobacz także

Co to jest Fundusz Medyczny? 

Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto Fundusz ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.

Fundusz Medyczny jest funduszem celowym. Jego dysponentem będzie minister zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze:

  • infrastruktury strategicznej,
  • modernizacji podmiotów leczniczych,
  • rozwoju profilaktyki,
  • terapeutyczno-innowacyjny.

Ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 miliardy złotych, począwszy od 2021 roku. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP