Zamknij
Andrzej Duda w Juracie
  • EN_01321191_0236
  • EN_01321191_0233
  • Dd5vpg5VQAIdVt7
  • 3 Zobacz
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął coroczny pobyt w swoim ośrodku w Juracie (woj. pomorskie). Według dziennika "Fakt" polityk z małżonką i córką w niedzielę pojawił się w miejscowym kościele. Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, mówił dziennikowi, że Duda "cały czas jest w pracy".

Andrzej Duda, jako prezydent RP, ma do dyspozycji rezydencje, w których może przyjmować gości lub spędzać urlop. Jeden z takich ośrodków znajduje się w Juracie na Półwyspie Helskim. Jak podał dziennik "Fakt", w niedzielę wieczorem polityk pojawił się z rodziną w miejscowym kościele.

"Wraz z żoną Agatą Kornhauser-Duda oraz córką Kingą pojawił się na wieczornej mszy w miejscowym kościele. Wizyta tak ważnej osobistości wzbudziła wśród wiernych nie lada poruszenie. Ludzie podchodzili do prezydenta, robili sobie z nim zdjęcia, a on sam, uśmiechnięty i na luzie, chętnie poświęcał im czas" - napisała gazeta.

Prezydent w rezydencji w Juracie. Andrzej Duda na Helu

– Pan prezydent nie ma urlopu i cały czas jest w pracy. Na bieżąco będziemy informować o wszelkich służbowych aktywnościach pana prezydenta - mówił „Faktowi” Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP. 

Prezydencki ośrodek w Juracie służył głowie państwa jeszcze w II RP. Wypoczywał tutaj m.in. Ignacy Mościcki. Budynek odzyskał świetność dopiero po likwidacji PRL i podczas prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. 

Jedną z atrakcji ośrodka jest wysoką na 35 metrów widokowa wieża (na szczycie znajduje się przeszklony salon). W 150-hektarowej rezydencji jest basen, prywatna plaża, lądowisko dla helikopterów i przystań dla łodzi. Przed dwoma laty prezydent Duda w okolicach Juraty spadł do wody podczas przejażdżki skuterem wodnym.

Wstęp na teren ośrodka jest zamknięty dla osób z zewnątrz. Bezpieczeństwo prezydenta i jego gości chroni Straż Graniczna oraz inne służby, wspomagane przez kamery monitoringu i inne środki. W Juracie głowa państwa przyjmowała wielu zagranicznych gości, w tym prezydenta USA Georga W. Busha. 

loader

RadioZET.pl/Fakt.pl