Zamknij

Nowi ministrowie w Kancelarii Prezydenta. Wśród nich była dziennikarka

13.07.2021 16:37
Bogna Janke w Kancelarii Prezydenta RP
fot. Kancelaria Prezydenta Twitter

Kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy zasilą, po odejściu Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko ambasadora RP przy ONZ, dwaj nowi ministrowie. Szefem Biura Polityki Międzynarodowej zostanie Jakub Kumoch, a sekretarzem stanu Bogna Janke, wieloletnia dziennikarka, była współwłaścicielka serwisu Salon24.pl.

Zmiany w Kancelarii Andrzeja Dudy. Na wtorkowej uroczystości prezydent powołał do kancelarii nowych ministrów i odwołał ze stanowiska sekretarza stanu Krzysztofa Szczerskiego. Przyjął on wcześniej nominację na ambasadora Polski przy ONZ.

Szefem Biura ds. Polityki Międzynarodowej został Jakub Kumoch, ostatnio ambasador RP w Turcji, a w latach 2016–2020 pracujący w placówce dyplomatycznej w Szwajcarii. Do Kancelarii Prezydenta trafiła też Bogna Janke. To była dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej, TVN24, czy właścicielka serwisu Salon24.pl, a prywatnie żona dziennikarza Igora Janke. 

Jakub Kumoch i Bogna Janke nowymi ministrami w Kancelarii Prezydenta

- Potrzebujemy dziś kogoś, kto weźmie na siebie sprawy społeczne w znaczeniu społecznego dialogu, umiejętności rozmawiania z ludźmi o różnych poglądach i problemach. Pani Minister Bogna Janke ma cechy, które są ku temu niezbędne, więc postanowiłem przekazać ten dialog w Pani ręce - powiedział we wtorek prezydent Duda, wręczając nominację ministerialną. Jako sekretarz stanu będzie odpowiadała za dialog społeczny, nadzorując pracę Biura Dialogu i Korespondencji.

Dokonując zmian w swej kancelarii prezydent podkreślił, że odnosi ona sukcesy, czego dowodzi według niego m.in. wygrana w ubiegłorocznych wyborach. - A wszyscy wiemy, że funkcjonujemy na co dzień w niełatwych warunkach, w niełatwym otoczeniu politycznym, w niełatwym otoczeniu medialnym, bywa, że i w niełatwym otoczeniu międzynarodowym - mówił prezydent.

- Zawsze powtarzam, że w przestrzeni międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie miejsca od stuleci są zajęte. I jeżeli ktoś chce się posunąć do przodu i poszerzyć swoją pozycję, to zawsze się to odbywa kosztem innych, nie są z tego zadowoleni i są gotowi wytoczyć najpotężniejsze działa, żeby bronić swojej pozycji, swoich stref wpływu, swoich interesów. Jest to twarda walka, w której bardzo często łokcie są do krwi otarte - dodał w podniosłej mowie Duda. Prezydent podziękował Szczerskiemu, który - jak mówił - był z nim w kancelarii od pierwszego dnia po wyborze na prezydenta RP. - To miało dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ pan minister był i jest najlepszym specjalistą od spraw międzynarodowych, z jakim kiedykolwiek spotkałem się w swoim najbliższym otoczeniu - oświadczył Duda.

RadioZET.pl/