Zamknij

To już cztery lata w Pałacu Prezydenckim. Jak Polacy oceniają Andrzeja Dudę?

06.08.2019 15:36
Andrzej Duda Agata Kornhauser
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda świętuje kolejną rocznicę objęcia funkcji prezydenta. We wtorek mijają cztery lata od złożenia przez niego przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Jak Polacy oceniają cztery lata Dudy w Pałacu Prezydenckim?

Andrzej Duda pięcioletnią kadencję rozpoczął dokładnie 6 sierpnia 2015 roku. We wtorek minęły od tego dnia 4 lata. „Mamy wspaniałego prezydenta, który powinien być wybrany na kolejną kadencję. Najlepiej w pierwszej rundzie” – stwierdził kilka dni temu na „Pikniku rodzinnym” PiS w Dygowie Jarosław Kaczyński.

Aktualna głowa państwa cieszy się zresztą ogromnym poparciem Polaków. Z lipcowego sondażu Kantar wynika, że jego pracę ocenia dobrze aż 48 proc. badanych. Co więcej, zadowolenie rośnie, bo jest to o 5 punktów proc. lepszy wynik niż miesiąc więcej.

Zobacz także

Wszystko zaczęło się w Święto Niepodległości w 2014 roku. Wtedy właśnie prezes PiS przedstawił Dudę jako kandydata tej partii na prezydenta Polski. Krakowski europoseł był wcześniej politykiem niemal anonimowym. Ale po dynamicznej kampanii wyborczej, 24 maja ten nieznany do niedawna polityk pokonał w drugiej turze wyborów prezydenckich wskazywanego w sondażach jako faworyta Bronisława Komorowskiego — startującego z poparciem rządzącej wtedy Platformy Obywatelskiej.

A co obiecywał Duda? M.in. wprowadzenie programu 500+, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku czy nałożenie na banki i sklepy wielkopowierzchniowe nowych podatków. 

Andrzej Duda: Staram się realizować to, co zapowiedziałem

W czwartą rocznicę złożenia przysięgi Kancelaria Prezydenta opublikowała podsumowanie jego prezydentury. Przytoczono tam słowa Dudy, które padły w jednym z ubiegłorocznych wywiadów:

Staram się realizować to, co zapowiedziałem Polakom w czasie kampanii 2015 roku i cieszę się, że ta Polska rzeczywiście zmienia się na lepsze właśnie z perspektywy zwykłych obywateli. To był mój główny cel: poprawić los ciężko pracujących ludzi, czy to na roli, czy w zakładach pracy, poprawić życie polskich rodzin. To ci ludzie są w centrum mojego myślenia, mojej pracy, a nie beneficjenci rozmaitych fruktów rozdawanych rozmaitym elitom. Ja walczę o sprawy zwykłych ludzi, którzy nie mają przywilejów i wielkich premii, którzy muszą ciężko pracować na pensję i niewielką potem emeryturę.

W rocznicowym podsumowaniu wyliczono, że Duda podczas czwartego roku spędzonego przez niego w Pałacu Prezydenckim podpisał 229 ustaw, zrealizował 104 wizyty krajowe i 22 zagraniczne, przyznał 50 awansów generalskich i ponad 100 tys. orderów i odznaczeń państwowych. Prezydent wręczył 365 nominacji sędziowskich i asesorskich oraz 442 profesorskie. Wydał też akty mianowania 26 polskich ambasadorów, przyjmując w tym samym okresie 21 listów uwierzytelniających.

Andrzejowi Dudzie życzenia wszystkiego najlepszego w związku z czwartą rocznicą objęcia urzędu prezydenta złożyła już m.in. ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher. „To dla mnie zaszczyt, że możemy wspólnie pracować nad wzmacnianiem polsko-amerykańskich relacji” – napisała.

Zobacz także

RadioZET.pl