Zamknij

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa

15.12.2020 09:53
Andrzej Duda gratuluje Joe Bidenowi elekcji
fot. PAP (2)

Andrzej Duda pogratulował zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA Joe Bidenowi. - Chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć udanej kadencji. Relacje Polski i USA, to filar bezpieczeństwa i stabilności europejskiej i transatlantyckiej - napisał Duda do amerykańskiego prezydenta-elekta.

Prezydent Andrzej Duda złożył oczekiwane gratulacje Joe Bidenowi. List opublikowała Kancelaria Prezydenta RP na swoich profilach w mediach społecznościowych. Duda zachęca w nim Bidena do złożenia wizyty w Polsce.

- Po zakończonym głosowaniu Kolegium Elektorów, chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć bardzo udanej kadencji jako 46. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Relacje pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi są doskonałym przykładem tego, czym jest prawdziwe Partnerstwo Strategiczne i jakie cele można osiągnąć działając wspólnie - napisał Andrzej Duda.

Andrzej Duda gratuluje elekcji Joe Bidenowi. Tuż po Putinie

W dalszej części oświadczenia czytamy, że „nasze Państwa i Narody podzielają te same ideały i wartości, których sednem są niewątpliwie wolność, sprawiedliwość, demokracja i prymat prawa międzynarodowego”.

Zobacz także

W ramach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego poszerzyliśmy partnerstwo w kluczowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, współpraca gospodarcza i innowacyjność - zaznaczył polski prezydent.

Prezydent Polski złożył oficjalne gratulacje jako jedna z ostatnich głów państw w Europie. Biden odbierał gratulacje już po przełomowym zwycięstwie w stanie Pensylwania, które pozwoliło osiągnąć mu próg wymaganych głosów elektorskich. Duda gratulował mu wówczas udanej kampanii wyborczej.

Oschłe gratulacje od Putina. "Wszelkich sukcesów"

Niecałą godzinę przed polskim prezydentem gratulacje przekazał Bidenowi Władimir Putin. Prezydent Rosji w telegramie życzył mu „wszelkich sukcesów”. Putin nazwał Rosję i Stany Zjednoczone krajami, które ponoszą szczególną odpowiedzialność za bezpieczeństwo globalne i stabilność międzynarodową.

Zobacz także

Putin, podobnie jak Duda, nie składał wcześniej oficjalnych gratulacji, powołując się na sprawy formalne związane z liczeniem głosów i ewentualnymi protestami. Ocenił przy tym, że zwłoka taka nie popsuje relacji z Waszyngtonem, ponieważ - jak zauważył - już i tak są one złe.

RadioZET.pl/Prezydent.pl