Zamknij

Duda skieruje do Sejmu projekt ustawy o sędziach pokoju. Będą orzekać w drobnych sprawach

04.11.2021 09:00
Andrzej Duda
fot. Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda zaprezentuje projekt ustawy w sprawie powołania sędziów pokoju. Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta wyjaśnił, że będą to ludzie cieszący się autorytetem i wybierani przez społeczność lokalną, którzy będą rozstrzygać w „najdrobniejszych sprawach cywilnych, karnych”. 

Projekt ustawy o sędziach pokoju powstał w zespole powołanym przez prezydenta. Prace rozpoczęły się wiosną po rozmowach  Andrzeja Dudy z Pawłem Kukizem, który startował z postulatem powołania instytucji sędziów pokoju w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Zespołem kierował profesor Piotr Kruszyński ze Stowarzyszenia Na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15.

Doradca prezydent Paweł Mucha wyjaśnił, że powołanie instytucji sędziów pokoju ma odciążyć pracę sądów rejonowych. Mucha wskazał, że wpłynie  to również na zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. – W tych najdrobniejszych sprawach cywilnych, karnych będą orzekać ludzie, cieszący się autorytetem. Będą wybierani przez społeczność lokalną – powiedział.

Sędziowie pokoju. Andrzej Duda skieruje projekt ustawy do Sejmu

Projekt przygotowany przez zespół prof. Kruszyńskiego zakłada, że sędziowie pokoju mogliby orzekać w sprawach wykroczeń i w drobnych sprawach karnych, takich jak przestępstwa do 10 tys. zł, czy w sprawach przeciwko mieniu, jeśli nie będą wymagały powołania biegłych.

Sędziami pokoju będą mogli zostać absolwenci prawa z trzyletnim doświadczeniem. Wybierani byliby w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Po jej zakończeniu przysługiwałoby im prawo przystąpienia do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego be wymogu odbycia aplikacji.

Czy zmianę w przepisach poprze opozycja? Szef klubu Koalicji Obywatelskiej tego nie wyklucza, choć ma do projektu zastrzeżenia. – Najpierw musimy zobaczyć konkrety na papierze, ale też przedyskutować propozycję w rzetelnej, publicznej debacie – powiedział Budka i dodał, że jest to "odgrzewany kotlet Pawła Kukiza, który w jakiś sposób musi uzasadniać formalny związek z Jarosławem Kaczyńskim".

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że projekt zostanie zaprezentowany w Pałacu Prezydenckim w czwartek o godz. 12. Tego samego dnia zostanie skierowany do Sejmu.

RadioZET.pl/Karolina Olszewska-Merk/Gazeta.pl/"Do Rzeczy"

C