Zamknij

Duda skomentował wariant Omikron i obostrzenia. "Nie można zamknąć wszystkiego"

PAP
29.11.2021 21:57
Andrzej Duda w TVP
fot. TVP Info (screen)

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP odniósł się do najnowszych obostrzeń z powodu koronawirusa. Jego zdaniem "wszystko musi mieścić się w granicach zdrowego rozsądku". - Nie może być tak, że odbieramy ludziom możliwość normalnego życia - mówił.

Omikron, niezwykle zaraźliwa najnowsza odmiana koronawirusa, wywołuje zaniepokojenie na całym świecie. Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek zapowiedział nowe obostrzenia w związku z sytuacją pandemiczną. Od 1 grudnia ma obowiązywać zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki, zmienią się także limity obowiązujące w sklepach, instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Prezydent zapytany w wywiadzie dla TVP, jak Polska powinna postępować w obliczu wzrastającej liczby zachorowań, podkreślił, że jest zwolennikiem bardzo spokojnego, ale konstruktywnego podejścia. - Uważam, że w żadną stronę przesada nie jest dobra. (...) Nie można zamknąć wszystkiego, dlatego że ludzie mają dosyć zamknięcia - dodał Andrzej Duda.

Omikron budzi niepokój. Prezydent Duda komentuje obostrzenia

Zaznaczył przy tym, że właśnie po to mnóstwo ludzi poddało się szczepieniu, aby być wolnym od daleko idących obostrzeń. - W związku z powyższym, byłoby nieodpowiedzialnością, gdyby zostały wprowadzone jakieś bardzo daleko idące restrykcje. (...) Chyba żeby się okazało, że przyjdzie nowa mutacja koronawirusa, która powoduje, że szczepienie nic nie daje - zastrzegł.

Przyznał, że wówczas faktycznie byłby bardzo poważny problem. - Ale dzisiaj tego nie ma. Owszem, można wprowadzać pewne ograniczenia, ale to wszystko musi mieścić się w granicach zdrowego rozsądku. (...) To nie może być tak, że odbieramy ludziom możliwość normalnego życia - podkreślił.

Pytany, czy przyjął już trzecią dawkę szczepionki, prezydent zaznaczył, że jest zaszczepiony dwiema dawkami szczepionki, a trzecia czeka go w najbliższym czasie. Przypomniał, że musi upłynąć pół roku od poprzedniego szczepienia. Zapytany o możliwość obowiązkowych szczepień dla wszystkich Polaków, prezydent przyznał, że jest temu przeciwny. - Mówię nie, z uwagi na to, że znam polski charakter i wiem, że bardzo wiele osób absolutnie będzie temu przeciwna i będziemy mieli ogromne opory społeczne - powiedział Duda.

Jak mówił, wielu Polaków nie godzi się na to, żeby do czegoś ich zmuszać. - Taki mamy charakter i myślę, że nie ma co walczyć z narodowymi cechami charakteru, po prostu trzeba je wziąć pod uwagę i w odpowiedni sposób podejmować decyzje, odnosząc się z szacunkiem do indywidualnej decyzji ludzi - powiedział prezydent.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 115 osób; zmarło 18 chorych. Łącznie od początku epidemii wykryto 3 mln 520 tys. 961 przypadków COVID-19, zmarło 83 tys. 55 chorych.

RadioZET.pl/PAP - Daria Kania