Zamknij

Duda jednak porozmawia z Grodzkim. Będzie spotkanie ws. ''ustawy kagańcowej''

14.01.2020 15:29
Andrzej Duda spotka się z Tomaszem Grodzkim. Będą rozmawiać o tzw. ustawie kagańcowej
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Andrzej Duda jednak spotka się z Tomaszem Grodzkim. Do spotkania w cztery oczy ma dojść w środę. Prezydent i marszałek Senatu będą rozmawiać o nowelizacji ustaw sądowych, nazywanych "kagańcowymi" czy dyscyplinującymi sędziów.

O tym, że Tomasz Grodzki „chętnie podyskutuje o kontrowersyjnych zapisach”, on sam tweetował kilka dni wcześniej. „Szanowny Panie Prezydencie! Ustawy sądowe są w Senacie, ale na koniec trafią do Pana. Chętnie bym przyszedł do Pałacu, aby w gronie ekspertów obu stron podyskutować o kontrowersyjnych zapisach po to, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla obywateli. Jestem do dyspozycji” – napisał marszałek Senatu 11 stycznia.

To zapoczątkowało spekulacje, czy aby na pewno do spotkania Duda – Grodzki dojdzie. - Drzwi do Pałacu Prezydenckiego są dla marszałka Senatu otwarte, ale jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą nie może mieć charakteru ingerencji w proces legislacyjny – mówił we wtorek przed południem w radiowej Trójce szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Zobacz także

Kilka godzin później sam Grodzki przekazał, że prezydent zgodził się go przyjąć. Z Dudą spotka się w środę o godz. 16 w Pałacu Prezydenckim. Tę informację potwierdziła już zarówno Kancelaria Senatu, jak i rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski.

Zgodnie z zapowiedziami Grodzkiego, spotkanie ma dotyczyć tzw. ustawy kagańcowej, czyli nowelizacji ustaw sądowych, którą przyjął już Sejm. Nowelą Senat ma zajmować się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu. We wtorek w izbie wyższej zorganizowano na jej temat debatę z udziałem ekspertów. - To szerokie konsultacje z udziałem ekspertów z kraju i zagranicy w ramach starannego przygotowania do debaty w Senacie. Liczę, że to spotkanie, opinia Komisji Weneckiej, a być może i spotkanie z panem prezydentem pozwoli nam się przybliżyć do finalnego rozwiązania - powiedział Grodzki.

RadioZET.pl/PAP/Twitter