Zamknij

Prezydent spotkał się z Partią Republikańską. Ujawniono tematy spotkania

PAP
11.10.2021 19:26
Andrzej Duda i Adam Bielan
fot. Marek Borawski/KPRP

Adam Bielan i pozostali członkowie Partii Republikańskiej spotkali się w poniedziałkowy wieczór w Pałacu Prezydenckim. Jak podano w komunikacie po rozmowach, politycy dyskutowali o "planie działania Partii Republikańskiej w ramach Zjednoczonej Prawicy i współpracy z prezydentem w zakresie projektów legislacyjnych".

Adam Bielan, europoseł wybrany z list PiS, wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Rabenda oraz posłowie: Kamil Bortniczuk i Jacek Żalek pojawili się na spotkaniu z Andrzejem Dudą. "Tematem rozmowy były plany działań Partii Republikańskiej w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy i współpraca z prezydentem w zakresie projektów legislacyjnych" - poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Nie podano żadnych dodatkowych szczegółów spotkania.

Również w poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, które miało zapoznać się z wynikami rozmów koalicyjnych ws. obsady stanowisk w rządzie. W spotkaniu poza prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki i pozostali wiceprezesi ugrupowania. Politycy PiS nie komentowali efektów spotkania.

Rekonstrukcja rządu. Partia Republikańska spotkała się z prezydentem

Europoseł Bielan powiedział w poniedziałek w Gościu Radiu ZET, że dwaj politycy jego partii będą ministrami: Kamil Bortniczuk i Michał Cieślak, który od jesieni 2020 r. jest już w rządzie jako minister-członek Rady Ministrów odpowiedzialny za sprawy samorządów. Bielan zaznaczył, że Cieślak nadal będzie ministrem bez teki w kancelarii premiera, w randze "ministra konstytucyjnego", a Jacek Żalek pozostanie wiceministrem w resorcie ds. funduszy i polityki regionalnej. Bortniczuk - według doniesień z ostatnich dnia - miałby zostać ministrem sportu.

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina, który odszedł z rządu razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.

W ramach zmienionej formuły Zjednoczona Prawica może przyłączyć m.in. Partię Republikańską założoną przez europosła Bielana oraz funkcjonującą jako zespół parlamentarny formację "OdNowa RP" wiceszefa MON Marcina Ociepy. 

RadioZET.pl/PAP - Mateusz Roszak