Zamknij

Andrzej Duda w 40. rocznicę stanu wojennego: Tak, precz z komuną, również z Sądu Najwyższego

13.12.2021 10:30

– Tak, precz z komuną, również z Sądu Najwyższego, bo i tego problemu nie udało się rozwiązać po 1989 roku. Mam nadzieję, że wolna, suwerenna Polska upora się z tym problemem – powiedział Andrzej Duda w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 

Andrzej Duda
fot. Jakub Kaminski/East News

Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przy tablicy upamiętniającej Grzegorza Przemyka na budynku dawnej komendy MO przy ul. Jezuickiej na warszawskim Starym Mieście. Tam, w maju 1983 roku, milicjanci pobili warszawskiego maturzystę.

– Obrażenie, które odniósł w tym miejscu Grzegorz Przemyk, doprowadziły do jego śmierci. To miejsce, które ważne jest dla warszawiaków i wszystkich Polaków. Dla nas, którzy pamiętają stan wojenny, najważniejsze jest to, że zebrała się tu młodzież z Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni – powiedział prezydent. 

Duda: Tak, precz z komuną, również z Sądu Najwyższego

Duda przypomniał również pozostałe ofiary stanu wojennego, między innymi górników zamordowanych w kopalni "Wujek". – Polska cały czas boleje z powodu tamtych czasów i ofiar stanu wojennego. Bardzo wiele rodzin do dziś nie podźwignęło się z tamtej tragedii. Dzieci, które straciły rodziców, wciąż przeżywają traumę – powiedział.

Prezydent nawiązał również do skandowanego przez członków NSZ hasła "precz z komuną". – Tak, precz z komuną, również z Sądu Najwyższego, bo i tego problemu nie udało się rozwiązać po 1989 roku. Mam nadzieję, że wolna, suwerenna Polska upora się z tym problemem – stwierdził Duda.

W czasie uroczystości członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów z Uniwersytetu Warszawskiego odczytali apel pamięci, zawierający nazwiska wszystkich znanych ofiar stanu wojennego. Pod tablicą złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Głos zabrała także działaczka podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Kinga Hałacińska. – Wówczas uznawaliśmy juntę Wojciecha Jaruzelskiego za zło wcielone. Uważamy, że to, co wówczas się wydarzyło, było zbrodnią dokonaną na Polakach – stwierdziła.

RadioZET.pl/PAP