Zamknij

Andrzej Duda leci do Nowego Jorku. Spotkania z Joe Bidenem nie będzie

20.09.2021 14:27
Andrzej Duda
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Andrzej Duda poleci w tym tygodniu na obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ do Nowego Jorku. - Covid-19, przestrzeganie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo naszej części Europy i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, to kwestie, które prezydent Andrzej Duda poruszy w debacie - przekazał rzecznik Błażej Spychalski.

Andrzej Duda, wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą, złoży w tym tygodniu wizytę w Stanach Zjednoczonych. We wtorek 21 września o godz. 9 lokalnego czasu Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej zaplanowano na godz. 18.15 czasu lokalnego.

Błażej Spychalski przekazał w poniedziałek dziennikarzom, że przemówienie prezydenta będzie skupiało się na trzech kwestiach, a pierwszą z nich jest Covid-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią.

Andrzej Duda leci do Nowego Jorku na ZO ONZ

- Druga kwestia związana będzie z bezpieczeństwem, szczególnie w naszej części Europy. Jest to związane z tym, co się dzieje na Ukrainie od 2014 r., z inwazją rosyjską na Krym, na wschód Ukrainy - powiedział rzecznik. Zapowiedział, że prezydent będzie mówił także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Ponadto - poinformował Spychalski - w przemówieniu na forum ONZ Andrzej Duda będzie mówił także o prymacie prawa międzynarodowego. - Prezydent odniesie się do tego, że jedynie przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkich uczestników międzynarodowych relacji może doprowadzić do tego, że będziemy mieli czasy spokojne, że nie będziemy mieli okresu wojen i trudnych, napiętych relacji - dodał.

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent odbędzie też spotkania m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy - Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą. Tematami rozmów tych formatów wielostronnych - poinformował Spychalski - będą: bezpieczeństwo naszej części Europy oraz sytuacja na granicy z Białorusią.

Nie będzie spotkania Andrzeja Dudy z Joe Bidenem

Przewidziane są także spotkania Andrzeja Dudy z m.in.: Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Wsparcia Operacyjnego Atulem Khare.

Pytany, dlaczego kancelaria prezydenta nie zabiegała o spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, Spychalski odpowiedział, że "to strona amerykańska informowała, że możliwe, iż prezydent Biden w ogóle nie będzie brał udziału w szczycie ONZ; później te informacje były doprecyzowane w taki sposób, że "nie są w ogóle przewidziane spotkania dwustronne pana prezydenta Bidena".

RadioZET.pl/ Aleksandra Rebelińska (PAP)