Andrzej Duda za sterami myśliwca. Prezydent nie ukrywał radości

03.09.2019 19:55
Andrzej Duda
fot. Jan Bielecki/East News

Prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak wzięli we wtorek udział w otwarciu targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. „To wielkie wydarzenie, trzecie co do wielkości targi przemysłu zbrojeniowego w Europie. Paryż, Londyn, Kielce to już samo mówi za siebie” – komentował imprezę.

Prawdziwą wystawę narodową zafundowali na targach w Kielcach Amerykanie, którzy na wydarzenie zaprosili zespół marynarki wojennej i astronautę Alfreda M. Wordena - uczestnika misji Apollo 15 i zorganizowali widowiskowy przelot myśliwców F-15, samolotu rozpoznawczego P-9 Poseidon i latającego tankowca KC-135.

Ale sporą atrakcją była też pełnowymiarowa makieta myśliwca F-35 – 32 takie maszyny MON chce zresztą kupić. „Chętnie kupujemy amerykański sprzęt wojskowy. Dlaczego? Ponieważ jest on niezwykle nowoczesny, doskonały i sprawdzony w walce” – powiedział Andrzej Duda. A jeden z takich sprzętów postanowił sam przetestować i zasiąść za jego sterami.

EN_01392081_0125
fot. Grzegorz Ksel/REPORTER

MSPO odbywa się po raz 27. W tegorocznej edycji targów uczestniczy ponad 600 firm z 31 państw, z tego 65 z USA. Targi odwiedzają też przedstawiciele resortów obrony i sił zbrojnych blisko 40 krajów. Impreza potrwa do piątku. Na sobotę zaplanowano Dzień Otwarty, podczas którego będzie można zwiedzać m.in. ekspozycję Sił Zbrojnych RP. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/TVN BiŚ