Zamknij

Prezydent zawetuje "lex TVN"? Senator PiS: nie jestem taki pewien

08.09.2021 08:38
Andrzej Duda
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Sprawa "lex TVN" nie jest jeszcze przesądzona? - Nie jestem taki pewien, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę medialną, są jeszcze inne możliwości, nie tylko podpisanie lub weto. Na pewno prezydent będzie wnikliwie analizował sytuację - powiedział PAP na Forum Ekonomicznym w Karpaczu senator PiS Stanisław Karczewski.

Andrzej Duda jednak podpisze ustawę "lex TVN"? Senator PiS Stanisław Karczewski uważa, że nie jest to przesądzone. - Nie jestem taki pewien, że pan prezydent zawetuje (...) Na pewno będzie wnikliwie analizował sytuację. Są jeszcze inne możliwości, nie tylko podpisanie lub weto - zaznaczył.

- Myślę, że tutaj pan prezydent na pewno wykorzysta swój czas 21. dni i podejmie suwerenną decyzję. Będziemy na to czekali - przyznał polityk PiS.

Prezydent zawetuje "lex TVN"? Karczewski: nie jestem taki pewien

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot pytany w Radiu ZET o stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji przypomniał, że "prezydent mówił o tym wprost – a ja w jego imieniu komunikowałem to stronie rządowej, politycznej, inicjatorom tego projektu – że w tym kształcie jest gotów zawetować tę ustawę".

Ustawa przyjęta przez Sejm 11 sierpnia, zdaniem jej autorów, ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS i jedną poprawkę Konfederacji.

Na wspólnym posiedzeniu senackich komisji Kultury i Środków Przekazu, komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz komisji Ustawodawczej senatorowie przegłosowali odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w całości.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

RadioZET.pl/ autor: Rafał Białkowski (PAP)