Zamknij

Seweryn rezygnuje z benefisu w TVP. Stacja miała cenzurować listę gości

24.10.2019 14:53
Andrzej Seweryn
fot. archiwum.nina.gov.pl/screen

TVP Kultura miała przygotować oraz wyemitować benefis Andrzeja Seweryna. Najprawdopodobniej jednak do tego nie dojdzie, a to z uwagi na fakt, że – jak utrzymuje aktor – stacja ingerowała w listę gości, nie zgadzając się na udział w wydarzeniu Aleksandra Smolara, politologa z Fundacji Batorego, znanego z krytycznego stosunku do PiS. 

O sprawie informuje Wirtualna Polska. Andrzej Seweryn, wybitny aktor znany m.in. z „Ziemi Obiecanej”, „Dantona”, „Dyrygenta” i „Ostatniej rodziny”, miał zorganizować benefis w TVP Kultura. Wydarzenia miało mieć charakter podsumowujący 50 lat pracy artystycznej w połączeniu z premierą jego najnowszej książki pt. „Ja prowadzę”.

Seweryn rezygnuje z benefisu

Niestety, wszystko wskazuje na to, że do benefisu nie dojdzie. TVP miała bowiem zażądać od aktora usunięcia z listy gości prof. Aleksandra Smolara, słynnego politologia z Fundacji Batorego, z którym prywatnie od wielu lat się przyjaźni. Smolar znany jest ze swojego krytycznego stosunku wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

– Miałem 6 listopada nagrywać dla TVP Kultura program „Niedziela z...”. Ale zadzwoniła do mnie producentka z TVP, nie pamiętam jej nazwiska. Powiedziała mi, że telewizja ma prawo dobierać gości, których będzie pokazywała na ekranie. Nie uzasadniała, dlaczego pan Smolar jest dla TVP nieodpowiedni – relacjonował Seweryn w rozmowie z WP.

Dodał, że wówczas zrezygnował z udziału w programie aż do czasu, „kiedy obecność pana Smolara nie będzie nikomu przeszkadzała”. „Ja nie wiem, co Smolar by o mnie powiedział. Może mówiłby o Francji, o mojej pracy artystycznej? Nie wiem – trudno mi powiedzieć. To mój dobry przyjaciel, znamy się kilkadziesiąt lat” – przyznał. 

Smolar: w TVP istnieje „czarna lista”

WP poprosiła również o komentarz politologa. Ten potwierdził, że w Telewizji Polskiej funkcjonuje coś na kształt „czarnej listy”, na której znajdują się nazwiska osób nieprzychylnie nastawionych do obecnej władzy.

– Władze telewizji zaprzeczają, ale to tylko potwierdza, że taka lista istnieje. Ja kiedyś bywałem w TVP często, ale od czasu, kiedy rządzi PiS, nie jestem zapraszany. Więc to, że jest na mnie zapis, jest oczywiste. To jest niby błaha sprawa, ale ciekawe, na jakim szczeblu ta decyzja została podjęta – powiedział Smolar. 

Zobacz także

– Ten program miał być poświęcony wybitnemu aktorowi, reżyserowi i dyrektorowi Teatru Polskiego w związku z ukazaniem się jego autobiografii. Do głowy by mi nie przyszło, że tu też może obowiązywać polityczna cenzura – dodał w rozmowie z portalem. 

Jest odpowiedź TVP

Redakcja Wirtualnej Polski przesłała do Centrum Informacji TVP pytanie dotyczące zamieszania z benefisem. Odpowiedź stacji jest w tym kontekście cokolwiek zaskakująca: 

Zobacz także

„Informacja jakoby benefis Andrzej Seweryna miał się nie odbyć jest nieprawdziwa. »Niedziela z… Andrzejem Sewerynem« pojawi się na antenie TVP Kultura, termin emisji zostanie podany wkrótce” – czytamy. To z kolei zdziwiło samego zainteresowanego. „Jak może dojść do emisji, skoro program nie został nagrany? Ciekawa odpowiedź” – powiedział WP. 

RadioZET.pl/wp.pl