Zamknij

Macierewicz dla Radia ZET: Wypełniam jedynie powierzone mi obowiązki

12.11.2019 10:43
Antoni Macierewicz
fot. JACEK DOMINSKI/ REPORTER

– Wypełniam jedynie powierzone mi obowiązki – mówi reporterowi Radia ZET Marszałek Senior Antoni Macierewicz. Jak dodaje, „czuje się bardzo zobowiązany narodowi i wszystkim tym, którzy zdecydowali się o wybraniu takiego kształtu Sejmu”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pierwsze posiedzenie Sejmu otwiera Marszałek Senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów.

Zobacz także

Opozycja protestuje przeciwko temu, by to właśnie on pełnił tę prestiżową funkcję. Z kolei prezydent Andrzej Duda, mimo że sam z Antonim Macierewiczem skonfliktowany, uzasadniał swoją decyzję działalnością polityka PiS w opozycji demokratycznej i zasługami w walce z komunizmem.

Zobacz także

– Moje zasługi są tylko drobną cząstką setek tysięcy, milionów Polaków, a pełnię swoją funkcję zgodnie z decyzją pana prezydenta i tą decyzją, którą Polacy wyrazili w tych wyborach – mówi w rozmowie z Radiem ZET Antoni Macierewicz. „Jestem bardzo zobowiązany narodowi i wszystkim tym, którzy zdecydowali się o wybraniu takiego kształtu Sejmu” – dodaje.

Prezydent wygłosi orędzie podczas inauguracji Sejmu

Następnie posłowie złożą ślubowanie. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo „ślubuję”; może dodać zdanie: „tak mi dopomóż Bóg”.

Zobacz także

Po ślubowaniu Marszałek Senior przeprowadza wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Kandydatką największego klubu, czyli Prawa i Sprawiedliwości, na marszałka jest dotychczasowa marszałek Izby Elżbieta Witek.

RadioZET.pl/ PAP/ Jacek Czarnecki