Zamknij

Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem Sejmu. Andrzej Duda zdecydował

05.11.2019 14:36
Antoni Macierewicz
fot. Piotr Molecki/East News

Antoni Macierewicz będzie marszałkiem seniorem Sejmu – poinformował rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Na marszałka seniora Senatu wyznaczono Barbarę Borys-Damięcką. Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 12 listopada.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik prezydenta poinformował ponadto, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada o godz. 12, Senatu – tego samego dnia o godzinie 16.

Panu prezydentowi ogromnie zależało na tym, aby dokładnie tak, jak to było w 2015 roku, marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartą opozycyjną – ktoś, kto szczególnie w tym roku, 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego Sejmu, zasłużył się ogromnie dla państwa polskiego. Stąd decyzja, aby marszałkiem seniorem Sejmu był pan minister Antoni Macierewicz.

powiedział Spychalski dziennikarzom w Warszawie

W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego, a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

Zobacz także

Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem Sejmu IX kadencji

Antoni Macierewicz w rozmowie z PAP poinformował, że przyjmuje decyzję prezydenta.

Ja oczywiście tę decyzję przyjmuję i będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za cały wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję narodu polskiego wyrażoną w wyborach, które miały miejsce ostatnio.

ANTONI MACIEREWICZ

Błażej Spychalski został zapytany przez dziennikarzy, czy prezydent Andrzej Duda będzie brał udział w pierwszym posiedzeniu parlamentu. „Oczywiście, pan prezydent będzie brał udział zarówno w pierwszym posiedzeniu Sejmu, jak i w pierwszym posiedzeniu Senatu. Są planowane wystąpienia pana prezydenta zarówno w Sejmie, jak i w Senacie” – poinformował.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP