Zamknij

Antoni Macierewicz otrzyma Order Orła Białego. "Za kłamstwa smoleńskie?"

23.09.2022 11:48

Antoni Macierewicz ma otrzymać z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego, czyli najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Taką informację jako pierwszy przekazał na Twitterze poseł PO Paweł Olszewski. Kancelaria Prezydenta potwierdziła te doniesienia.

antoni macierewicz
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

Antoni Macierewicz otrzyma najwyższe odznaczenie państwowe w Polsce - Order Orła Białego. Informację przekazał na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski. Potwierdziła ją już Kancelaria Prezydenta. "Prezydent Andrzej Duda odznaczy Orderami Orła Białego założycieli i działaczy KOR - Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego" - przekazano w komunikacie.

"Panie prezydencie, czy prawdą jest, że dzisiaj w tajemnicy przed społeczeństwem, wręcza Pan Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego? Czy to za kłamstwa smoleńskie czy może za zdewastowanie armii?" - napisał.

Duda wręczy Macierewiczowi Order Orła Białego

Początkowo doniesień tych nie potwierdzała Kancelaria Prezydenta, ale według ustaleń "Gazety Wyborczej" wszystko było dokładnie zaplanowane. - Tuż przed uroczystością otrzymają państwo informację, kto zostanie udekorowany – mówi "Wyborczej" Natalia Kosowska z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP. Dopytywana, czy zaprzecza, że wśród odznaczonych ma być Macierewicz, Kosowska odsyła do Biura Prasowego.

"23 września 2022 roku (piątek) o godz. 15.00 w Belwederze Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych Orderów Orła Białego, zasłużonym dla Rzeczypospolitej" - czytamy na stronie KP.

W ostatnich dniach osoba Antoniego Macierewicza po raz kolejny podzieliła opinię publiczną w Polsce. Reporterzy programu "Czarno na białym" TVN dowiedli, że podkomisja smoleńska Macierewicza dysponowała szeregiem dowodów wykluczających tezę o wybuchu w skrzydle maszyny, ale nie uwzględniła ich w końcowym raporcie, a materiały dowodowe były traktowane wybiórczo.

Wręczenie orderu Antoniemu Macierewiczowi ma związek z 46. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników, którego był członkiem. Działacze KOR jawnie, po raz pierwszy od trzech dekad, występowali przeciw działaniom władz komunistycznych. KOR był inspiracją dla innych środowisk opozycji antykomunistycznej i niezależnego ruchu związkowego.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

loader

RadioZET.pl/ Twitter/ Gazeta Wyborcza