Zaostrzone kary za zniesławienie. Sejm uchwalił zmiany w art. 212 kodeksu karnego

21.05.2019 14:54
Zaostrzone kary za zniesławienie. Sejm uchwalił zmiany w art. 212 kodeksu karnego
fot. EAST NEWS

Zmiany w artykule 212 kodeksu karnego (kara za zniesławienie), które zostały właśnie uchwalone przez Sejm, budzą emocje opinii publicznej. Media przypominają, że jeszcze niedawno minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił o likwidacji artykułu, nazywanego potocznie "batem na dziennikarzy".

W tej sprawie zabrał dziś głos sam premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem ten przepis powinien pozostać w prawie karnym. Na dzisiejszej konferencji dziennikarze pytali premiera, czy nowy paragraf nie jest próbą ograniczenia wolności słowa przez rządzących.

Jestem jak najbardziej zwolennikiem wolności wypowiadania się, ale też nie obrażania innych. W tym przypadku jestem zdecydowanie, żeby była pewna surowość, ale adekwatna oczywiście do popełnionego przestępstwa.

premier Mateusz Morawiecki

Zmiany w artykule KK polegają na stworzeniu nowego zapisu. Chodzi o karę za "tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią". W praktyce możemy wymienić w tym miejscu tzw. memy. Twórca grafik z treścią pełną zarzutów i nieprawdy może teraz również trafić do więzienia, nawet na rok. Kolejną zmianą jest wszczęcie postępowania z art. 212 z urzędu, a nie pozwu prywatnego. To oznacza, że w walkę o pomówienie zaangażują się służby państwa (policja, prokuratura).

W rozmowie z Onetem wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapewnił, że zmieniane prawo... nie dotknie dziennikarzy. Wymierzone jest za to w składających przed sądem fałszywe dowody.

Zobacz także

- Zmieniamy prawo, aby nie można było fałszować dowodów i oszukiwać sądów. Nowe przepisy nie obejmą informacji z internetu czy prasy, ani memów czy fake newsów. Nie może być dalej tak, że ktoś przedstawia sądowi sfałszowane dowody, a sąd nie może nic z tym zrobić. Od razu zastrzegam: nowe przepisy w ogóle nie będą mieć zastosowania do dziennikarzy i internautów - powiedział serwisowi Marcin Warchoł.

źródło: RadioZET.pl/PAP/Onet