Zamknij

Nocna awantura w Sejmie. Witek anulowała głosowanie, bo PiS je przegrał?

22.11.2019 06:56
Awantura w Sejmie
fot. Twitter/ Screen

Niebywały przebieg miało nocne głosowanie w Sejmie w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. „Trzeba anulować, bo my przegramy” – po usłyszeniu tych słów wypowiedzianych przez jedną z posłanek PiS marszałek Elżbieta Witek przerwała głosowanie i zarządziła jego powtórzenie. Decyzja ta wywołała oburzenie wśród posłów opozycji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Głosowanie w sprawie wyboru członków do KRS zaczęło się chwilę po północy. Dotychczasowy zwyczaj nakazywał podzielić miejsca między posłów partii rządzącej a posłów opozycji. PiS zdecydował się jednak obsadzić wszystkie miejsca swoimi przedstawicielami.

Zobacz także

W trakcie sejmowego głosowania z sali płynęły liczne głosy alarmujące, że są problemy z urządzeniami do głosowania. Na nagraniu z posiedzenia możemy usłyszeć, jak w pewnym momencie ktoś (najprawdopodobniej jedna z posłanek PiS) zwraca się do Witek słowami: „trzeba anulować, bo my przegramy”. Po tych słowach Elżbieta Witek zdecydowała się głosowanie anulować. Nagranie błyskawicznie obiegło media społecznościowe.

Decyzja Marszałek Sejmu wywołała wielkie oburzenie w ławach posłów opozycji, którzy domagali się ujawnienia wyników pierwszego głosowania. Witek nie przychyliła się jednak do próśb posłów i zarządziła ponowne głosowanie.

– Zastanówcie się, co robicie. Będziecie powtarzać głosowanie za każdym razem, kiedy je przegracie? – pytał z mównicy Tomasz Lenz z KO.

– To jest upadek Sejmu – grzmiał z mównicy Borys Budka.

Zobacz także

Krzysztof Gawkowski z Lewicy powiedział, że zarejestrowana została wypowiedź posłanki PiS, która miała powiedzieć marszałek, że należy powtórzyć głosowanie, ponieważ PiS przegra. Na nagraniach dostępnych na stronie internetowej Sejmu słychać głos: „Trzeba anulować, bo my przegramy, za dużo osób [...]”.

Ostatecznie, w powtórzonym głosowaniu, na członków KRS wybrano: Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego.

RadioZET.pl

C