Zamknij

B. działacz ONR szefem IPN z Wrocławia. Dworczyk: powinien podać się do dymisji

22.02.2021 09:45
B. działacz ONR szefem wrocławskiego IPN
fot. Tomasz Greniuch (drugi od lewej) na demonstracji ONR (lipiec 2005)/Bartosz Samecki/REPORTER

Dla dobra instytucji i wizerunku Polski powinna nastąpić zmiana na stanowisku szefa wrocławskiego oddziału IPN - ocenił w rozmowie z Radie ZET szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o sprawę Tomasza Greniucha, który w przeszłości był działaczem ONR i wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia.

9 lutego Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu objął dr Tomasz Greniuch. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje, media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także, że wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia (co jest udokumentowane - zdjęcia wykonywania przez niego nazistowskich gestów pojawiły się m.in. w "Gazecie Wyborczej"). 

B. działacz ONR szefem wrocławskiego IPN. Dworczyk: powinien podać się do dymisji

Przeciwko decyzji IPN zaprotestowali także historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz opozycjoniści z czasów PRL (m.in. Władysław Frasyniuk). Nominacja wywołała też sprzeciw polityków tak strony rządowej, jak i opozycji. W poniedziałek w rozmowie z Radiem ZET był o tę sprawę pytany szef Kancelarii Premiera  Michał Dworczyk

- Oczywiście każdy ma prawo do popełniania błędów, ale wydaje się, że przeszłość tej osoby jest taka, że nie powinien pełnić funkcji, którą dziś pełni – mówił, podkreślając, że - jego zdaniem - nie można stygmatyzować ludzi i uważać, że w ogóle powinni być wykluczeni z jakichkolwiek działań, natomiast rzeczywiście tego stanowiska, osoba z takimi doświadczeniami nie powinna zajmować.

Taka osoba powinna zrobić w tym momencie krok w tył i nie powinna pełnić funkcji szefa wrocławskiego IPN-u 

Michał Dworczyk

Czy w takim razie Greniuch sam powinien podać się do dymisji? - Tak byłoby najlepiej na instytucji i sprawy – stwierdził Dworczyk. W jego opinii byłoby to z korzyścią i dla instytucji, i dla wizerunku Polski. Dopytywany też o władze IPN-u, jej gość nie chce ich oceniać, bo uważa, że osoby, które podejmowały w tej sprawie decyzję, być może nie miały pełnej wiedzy nt. wcześniejszych działań Tomasza Greniucha. Minister podkreśla, że „wszyscy popełniamy błędy”.

Greniuch odznaczony przez Andrzeja Dudę

Portal Onet poinformował, że w 2018 r. Tomasz Greniuch znalazł się w gronie osób, którym prezydent Andrzej Duda przyznał Brązowy Krzyż Zasługi. "Odznaczenia zostały wręczone przez wojewodę Adriana Czubaka kombatantom oraz osobom szczególnie zaangażowanym w szerzenie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych" - czytamy w lokalnym portalu tygodnikopole.pl w relacji z uroczystości, która odbyła się 1 marca 2018, w dniu Żołnierzy Wyklętych w Opolu, gdzie później, w listopadzie 2019 r., objął stanowisko naczelnika delegatury IPN.

RadioZET.pl/PAP