Zamknij

Badanie StanPolityki.pl dla RadioZET.pl: które media najlepiej przewidziały wynik wyborów samorządowych?

Mikołaj Pietraszewski
18.04.2019 15:00
Sondaże
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

Przed wyborami samorządowymi pojawiło się wiele badań przeprowadzanych na zlecenie różnych mediów z prognozowanymi wynikami wyborów prezydentów miast oraz do sejmików wojewódzkich. Na podstawie danych zebranych na sprawdzamysondaze.pl StanPolityki.pl policzył, które medium podawało najdokładniejsze, a które najmniej dokładne sondaże (w porównaniu z wynikiem wyborów). Media obdarzają zaufaniem różne ośrodki badawcze, postanowiono więc sprawdzić, które wyszły na tym najlepiej, tym bardziej że przed nami wybory europejskie.

„Wyborcza” z najlepszymi sondażami, tuż za nią Radio Zet

Najtrafniejsze okazały się sondaże podawane przez „Gazetę Wyborczą”. Na jej zlecenie zrealizowanych zostało 8 badań – cztery przez Kantar Millward Brown oraz cztery przez Otawa Group (wszystkie badania metodą CATI). Średni łączny błąd badań wykonanych dla Wyborczej wynosi 12,81 p.p. Wśród badań znalazły się badania w takich miastach jak Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec oraz Bielsko-Biała. Najdokładniejsze z badań okazało się badanie w Krakowie wykonane przez Kantar Millward Brown (błąd łączny: 6,49 p.p.), a najmniej dokładne w Bielsku-Białej wykonane przez Otawa Group (błąd łączny: 20,42 p.p.).

Sondaże
fot. stanpolityki.pl

Na drugim miejscu uplasowały się badania dla Radia Zet. Na ich zlecenie zostało przeprowadzonych 15 badań (metodą CATI) – wszystkie przez Instytut Badań Samorządowych (należący do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, podobnie jak serwis stanpolityki.pl). Średni łączny błąd badań dla Radia Zet wyniósł 14,93 p.p. Najdokładniejszym badaniem okazało się badanie w Szczecinie z błędem łącznym 6,92 p.p. Co ciekawe, IBS w tym mieście przewidział wynik Piotra Krzystka z dokładnością co do drugiego miejsca po przecinku (47,25%). Najmniej dokładne okazało się badanie w Białymstoku z błędem łącznym 24,45 p.p. Radio Zet jako jedyne prognozowało w publikowanych badaniach, że wybory w Warszawie oraz we Wrocławiu zakończą się już w I turze.

Zobacz także

Na podium znalazł się także Onet.pl – na jego zlecenie IBRiS przeprowadził 2 badania (oba metodą CATI). Średni łączny błąd Onetu wynosi 16,46 p.p. Najdokładniejszym sondażem okazał się sondaż przeprowadzony w Krakowie (błąd łączny: 4,05 p.p.), a najmniej dokładnym sondaż w Warszawie (błąd łączny: 28,87 p.p.)

Największy średni błąd łączny dla Silesion.pl

Sondaże najbardziej odbiegające wynikami od danych podanych przez PKW zostały zrealizowane przez serwis Kamila Durczoka Silesion.pl. Na własne zlecenie, Silesion.pl przeprowadził 2 badania, których średni łączny błąd wyniósł 45,73 p.p. Pierwszy sondaż to sondaż w Katowicach z łącznym błędem 37,79 p.p., a drugi to sondaż w Bielsko-Białej z błędem łącznym aż 53,66 p.p. (badania zostały przeprowadzone metodą ankiet bezpośrednich F2F).

Drugi najgorszy wynik należy do Grupy Polska Press. Na ich zlecenie zrealizowanych zostało przez Dobrą Opinię aż 25 badań, w takich miastach jak m.in.: Warszawa, Kraków, Łódź Wrocław, Kielce, Gdańsk. Średni błąd łączny Grupy Polska Press był na poziomie 28,00 p.p. Najdokładniejszy okazał się sondaż w Kielcach (błąd łączny: 11,05 p.p.), a najmniej dokładny w Opolu (błąd łączny: 56,90 p.p.). Wszystkie badania Dobrej Opinii zostały przeprowadzone metodą F2F.

Sondaże
fot. stanpolityki.pl

Na trzecim miejscu od końca pod względem trafności zlecanych i publikowanych sondaży uplasowały się media publiczne. Na zlecenie Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia przeprowadzonych zostało 13 sondaży m.in. w: Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, ale także jeden sondaż do sejmików wojewódzkich. Sześć z nich przeprowadził CBM Indicator dla głównego programu informacyjnego TVP1 – „Wiadomości”. Kolejnych 6 badań zrealizował IBRiS – głównie na zlecenie Polskiego Radia oraz TVP3. Z kolei jedno badanie dla TVP3 Szczecin przeprowadziła Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Średni łączny błąd wszystkich badań przeprowadzonych na zlecenie publicznych mediów wynosi 24,22 p.p.

Zobacz także

Badania Indicator dla „Wiadomości TVP” miały średni łączny błąd w wysokości 19,41 p.p. Najdokładniejszym sondażem okazało się badanie w Krakowie, błąd łączny: 8,31 p.p. (było to jednocześnie najdokładniejsze badanie dla mediów publicznych), a najmniej dokładnym badanie w Warszawie błąd łączny 30,47 p.p.

Badania IBRIS dla mediów publicznych miały średni łączny błąd na poziomie 25,83 p.p. Najdokładniejszym badaniem okazało się badanie w Zielonej Górze (błąd łączny: 12,14 p.p.). Natomiast najmniej dokładne badanie IBRIS przeprowadzono w Gorzowie Wielkopolskim na zlecenie Radio Zachód (błąd łączny: 43,46 p.p.)

Pozostałe media z przeciętnymi sondażami

W środku stawki znalazły się sondaże podawane przez TVN 24 oraz „Fakty” TVN. Kantar Millward Brown zrealizował na ich zlecenie 3 sondaże (w Warszawie, w Łodzi oraz do sejmików wojewódzkich), których średni łączny błąd był na poziomie 18,71 p.p. Najdokładniejsze badanie przeprowadzono w Łodzi (łączny błąd 16,46 p.p.), a najmniej dokładne w Warszawie (błąd łączny 21,59 p.p.).

Sondaże
fot. stanpolityki.pl

Z kolejnym przeciętnym wynikiem uplasował się serwis internetowy DoRzeczy.pl, dla którego Estymator przeprowadził 3 badania, w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Olsztyn. Średni łączny błąd wyniósł 23,58 p.p. Najdokładniejszym sondażem okazał się sondaż w Krakowie (błąd łączny 9,97 p.p.), a najmniej dokładnym w Warszawie, w której pomylili się łącznie o 33,99 p.p. (w tym badaniu Estymator pomylił się w wyniku Rafała Trzaskowskiego o 16 p.p.).

W zestawieniu porównano media, które opublikowały przynajmniej dwa badania na miesiąc przed wyborami samorządowymi. Warto odnotować, że ukazały się także pojedyncze sondaże do sejmików wojewódzkich. Wykonany na zlecenie gazety „Fakt” sondaż IBRiS miał łączny błąd 13,23 p.p. Również „Super Express” zlecił wykonanie badania do sejmików firmie badawczej Pollster. Błąd łączny opublikowanego przez nich sondażu był na poziomie 21,84 p.p.

RadioZET.pl/stanpolityki.pl