Zamknij

Bałwan przed pomnikiem smoleńskim. "Zagrożenie terrorystyczne"

18.01.2021 15:22
bałwan w kształcie kaczki pod pomnikiem
fot. Facebook

Przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie pojawił się bałwan w kształcie kaczki. Ulepiły go dwie kobiety, a nagranie z całej sytuacji pojawiło się na profilu "Cień mgły: oddolne wsparcie Strajku Kobiet". Jeden z funkcjonariuszy policji poprosił kobiety, aby zabrały bałwana ze względu na "zagrożenie terrorystyczne".

Bałwan w kształcie kaczki pojawił się przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Na bałwanie widoczny był symbol czerwonej błyskawicy. Nagranie przedstawiające dwie kobiety, umieszczające śnieżną rzeźbę przed pomnikiem, pojawiło się na profilu "Cień mgły: oddolne wsparcie Strajku Kobiet".

Na nagraniu widzimy, jak jedna z kobiet stawia bałwana obok palących się zniczy. Chwilę później policjant prosi kobietę, aby zabrała bałwana, gdyż ma on stwarzać "zagrożenie terrorystyczne". Między kobietami a funkcjonariuszem dochodzi do absurdalnej dyskusji. Policjant nalega, aby bałwan zniknął sprzed pomnika.

Bałwan w kształcie kaczki przed pomnikiem smoleńskim. "Stwarza zagrożenie terrorystyczne"

- Można go postawić tam, ale nie tutaj - podkreśla.

- To rozumiem, że tam mogą być zagrożenia terrorystyczne, a tutaj nie? - pyta jedna z kobiet.

Po chwili policjant dodaje, że nie może stwierdzić, co znajduje się w środku bałwana i że może on stwarzać "zagrożenie dla pomnika".

Do sprawy odniosła się nawet Komenda Stołeczna Policji. "Można natomiast rozpoznać, gdzie ta sytuacja miała miejsce. To pomnik na Placu Piłsudskiego. W tym miejscu upamiętniona została tragiczna śmierć wielu osób reprezentujących różne środowiska. Osób, które zginęły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Wydaje się, że pewne zachowania, celowo naruszające powagę tego miejsca nie powinny się zdarzać przede wszystkim ze względów etycznych" - poinformował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" podkom. Rafał Retmaniak.

Dodał, że "być może osoby, które prowokują takie sytuacje i je nagrywają nie mają pełnej świadomości na ten temat. Świadczy to jedynie o poziomie ich wiedzy. W takich przypadkach warto ją uzupełnić".

RadioZET.pl/ Gazeta Wyborcza/ Onet.pl