Zamknij

Niespodziewany zwrot. Szydło znów kandydatką na szefową komisji w PE

15.07.2019 20:17
Niespodziewany zwrot. Szydło znów kandydatką na szefową komisji w PE
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Była premier Beata Szydło będzie w poniedziałek kandydować na szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego – przekazała Polska Agencja Prasowa, powołując się na dwa źródła w kręgu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Stoi to w sprzeczności z wcześniejszymi przesłankami, według których – nieoficjalnie – na wymienione stanowisko kandydować miała europosłanka Elżbieta Rafalska.

Zobacz także

Jak wynika jednak z najnowszych informacji agencji, Beata Szydło jednak zdecydowała się wystartować.

Zobacz także

Decyzja w tej sprawie została podjęta na spotkaniu frakcji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu po godzinie 19.00 – podaje PAP.

Zamieszanie w sprawie kandydatur

- Na stanowisko szefa komisji zatrudnienia i spraw społecznych Parlamentu Europejskiego zostanie zarekomendowana europosłanka Elżbieta Rafalska. Była premier Beata Szydło nie będzie ponownie kandydować – taką informację podawała dziś wcześniej PAP.

- Premier Beata Szydło nie będzie startowała (na stanowisko szefa komisji zatrudnienia PE - red). Zarekomenduje na to stanowisko europosłankę Elżbietę Rafalską – miało wcześniej informować PAP źródło, związane z PE.

Kandydatura Szydło odrzucona

W ubiegłym tygodniu w tajnym głosowaniu komisja zatrudnienia odrzuciła kandydaturę Szydło na to stanowisko. Według źródeł PAP, przeciwko Szydło głosowali socjaliści, liberałowie, Zieloni i frakcja GUE.

Zobacz także

Jak dodało źródło, frakcje Zielonych i GUE zobowiązały się "solennie szanować metodę d'Hondta".

Posiedzenie komisji

W poniedziałek o godzinie 20 rozpoczęło się posiedzenie komisji zatrudnienia i spraw społecznych Parlamentu Europejskiego, na którym ma zostać wybrany nowy przewodniczący tej komisji oraz jej wiceprzewodniczący.

Zobacz także

Kandydatka grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Beata Szydło (PiS) w środowym głosowaniu nie została wybrana na stanowisko szefowej komisji. Za jej kandydaturą było 21 posłów, przeciw było 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP przeciw kandydaturze Szydło głosowali przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.

RadioZET.pl/PAP