Zamknij

Rząd pracuje nad nowymi obostrzeniami? "Sytuacja jest dynamiczna"

23.09.2021 14:54
nowe obostrzenia w Polsce
fot. Rafal Gaglewski /REPORTER

Obostrzenia epidemiczne mogą zostać wprowadzone w najbliższym czasie w Polsce? Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, "sytuacja jest dynamiczna, a ewentualne decyzje będą zależały od liczby chorych w szpitalach".

Obostrzenia epidemiczne niebawem powrócą do Polski w związku z rozwojem czwartej fali koronawirusa? - Jeśli chodzi o kwestię związaną z przedłużeniem aktualnych zasad sanitarnych, to w tej chwili trwa dyskusja w rządzie, w jaki sposób ewentualnie je zmodyfikować. Natomiast w najbliższym czasie, pierwszych tygodni października, na razie nie ma rekomendacji, aby one były zaostrzone w stosunku do aktualnie obowiązujących - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Podkreślił, że sytuacja epidemiczna jest na bieżąco monitorowana. - Czym innym jest kwestia liczby zachorowań - ten wskaźnik jest oczywiście bardzo istotny, ale jego rola uległa modyfikacji w stosunku do roku ubiegłego, ponieważ w tej chwili mamy szczepionki. W związku z tym, najbardziej istotne jest to, w jaki sposób osoby, które są chore przechodzą zachorowanie, czy wymagają hospitalizacji, jaka jest możliwość objęcia wszystkich osób, które tego potrzebują niezbędną pomocą medyczną. To są przesłanki, które będą stały za tym, żeby ewentualnie zaostrzać ograniczenia - wskazał rzecznik rządu.

Będą nowe obostrzenia? "Trwa dyskusja w rządzie"

Zaznaczył, że co do zasady do limitów np. w podmiotach gospodarczych, nie będą wliczane osoby zaszczepione. - Sytuacja jest dynamiczna, będziemy je dostosowywać do tego, jak przede wszystkim wygląda sytuacja w szpitalach, opieka nad osobami chorymi - dodał.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 974 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 14 osób z COVID-19. Według najnowszych danych w szpitalach przebywa 1209 chorych z COVID-19, w tym 133 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

Tydzień temu, 16 września, hospitalizowanych było 881 chorych z COVID-19, a dwa tygodnie temu, 9 września - 594. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 900 862 przypadki. Zmarło 75 537 osób z COVID-19.

RadioZET.pl/ Karolina Kropiwiec (PAP)