Zamknij

Będą przyspieszone wybory? Jest wniosek o skrócenie kadencji parlamentu

19.10.2021 13:15

Jest wniosek o skrócenie kadencji polskiego parlamentu. Złożenie wniosku na początku października zapowiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk przekonywał wówczas, że "obecny rząd nie może dłużej trwać".

wniosek o skrócenie kadencji sejmu
fot. PAP

PSL chce skrócenia kadencji Sejmu i Senatu i przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Złożyliśmy w Sejmie wniosek o skrócenie kadencji parlamentu - przekazał szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Złożenie wniosku Kosiniak-Kamysz zapowiadał już na początku października. Przekonywał wówczas, że "obecną władzę trzeba zmienić, ponieważ jest nieudolna, niszczy pokój społeczny, dewastuje polskie rolnictwo oraz nadwyręża relacje Polski z Unią Europejską".

Jest wniosek o skrócenie kadencji Sejmu i Senatu

Według niego potrzebny jest nowy rząd, który zmieniłby relacje naszego kraju z Unią Europejską. - To można zrobić tylko w wyniku zmiany większości w parlamencie, a do niej dojdzie po kolejnych wyborach. Jesteśmy demokratami, tylko w taki sposób i w takie możliwości wierzymy, i takie będziemy tylko stosować - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL podkreślił, że liczy na poparcie całej opozycji. - Liczę na poparcie wszystkich. Z jednej strony liczę na poparcie opozycji, bo głosowanie przeciwko temu wnioskowi przez jakąkolwiek partię opozycyjną jest powiedzeniem: "chcemy, żeby PiS rządził dalej dwa lata", a ja uważam, że jeśli tak szkodzi Polsce, no to trzeba to jak najszybciej odwołać - mówił.

Podkreślił, że liczy także na poparcie PiS. - Skoro mówią, że mają takie poparcie społeczne, są tak pewni swoich racji, to niech udowodnią to w wyborach - dodał.

Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

loader

RadioZET.pl