Zamknij

Będą zmiany w rządzie? Słabną wpływy wicepremiera Jacka Sasina

01.04.2022 13:53

Zmiana sił w rządowej układance. Słabną wpływy wicepremiera Jacka Sasina. Wszystko po tym jak doszło do zawarcia nieformalnego sojuszu między premierem Mateuszem Morawieckim a prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem. Przeciwnicy Sasina rozpuszczają informacje, że do wakacji Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym kieruje Sasin, zostanie przyłączone do innego resortu. W odpowiedzi Sasin, chcąc się wykazać, zapowiedział kolejne konsolidacje wielkich firm państwowych - ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Słabnie pozycja Jacka Sasina w rządzie
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sytuacja polityczna wicepremiera Jacka Sasina jest bardzo skomplikowana. Premier Morawiecki, który po wspólnym wyjeździe do Kijowa wrócił do łask prezesa Kaczyńskiego, zawarł taktyczny sojusz z przeciwnikiem Sasina - prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem.

Jako duże osłabienie wpływów Jacka Sasina odczytywana jest dymisja prezesa spółki PGNiG Pawła Majewskiego. Najpoważniejszą kandydatką do objęcia sterów w tej spółce jest związana z Danielem Obajtkiem i PKN Orlen prezes Energi, Iwona Waksmundzka Olejniczak.

Będą zmiany w rządzie? Słabnie pozycja wicepremiera Jacka Sasina

Wicepremier Sasin co kilka dni jeździ do prezesa PiS na Nowogrodzką, "wcisnął się" też na odbywający się 5 dni temu kongres Stowarzyszenia od Nowa, na którym oprócz niego byli tylko Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też nową wielką konsolidację w branży metalurgicznej. To sprytny ruch, który ma odebrać Danielowi Obajtkowi miano największego "konsolidatora" w naszej gospodarce. Przeciwnicy Sasina twierdzą jednak, że jego czas jest już policzony do najbliższej rekonstrukcji rządu.

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że sojusz Morawieckiego z Obajtkiem może nie przetrwać próby czasu. Na początku tygodnia PKN Orlen powołał korporacyjny fundusz venture capital, który w ciągu 10 lat zainwestuje 100 mln euro w spółki technologiczne, oferujące przełomowe i innowacyjne rozwiązania. Jest to odczytywane jako wejście na teren zajmowany do tej pory przez ludzi Morawieckiego.

loader

RadioZET.pl/oprac. BCh