Zamknij

Będzie szybsze posiedzenie Sejmu. Tematem obostrzenia na granicy

PAP
26.11.2021 18:35
Sejm
fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz/Flickr

Sejm zbierze się we wtorek na specjalnym posiedzeniu. Tematem będzie głosowanie nad senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Ma ona zastąpić obostrzenia wynikające ze stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

O dodatkowym posiedzeniu Sejmu poinformował w piątek wieczorem wicemarszałek izby Piotr Zgorzelski z PSL. 30 listopada o godz. 14:30 Sejm ma się zająć senackimi poprawkami do ustawy o ochronie granicy państwowej. Z końcem miesiąca kończy się stan wyjątkowy w pasie 3 kilometrów od granicy z Białorusią.

Senat przyjął w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Jedna z poprawek senackich przewiduje, że zakaz nie będzie obejmował dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji, których celem jest udzielanie pomocy humanitarnej, prawnej i medycznej. Ponadto, według jednej z przyjętych poprawek, przepisy ustawy dotyczące zakazu przebywania stracą moc po 3 miesiącach od jej wejścia w życie. 

Sejm zbierze się szybciej. Powodem ustawa o granicy

Posiedzenie będzie trwać do czwartku 2 grudnia, czyli będzie trwało o jeden dzień dłużej, niż wcześniej planowano. W poniedziałek ma się zebrać komisja, która rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o granicy.

49 senatorów, w tym 47 z PiS zagłosowało w piątek za przyjęciem z poprawkami noweli ustawy o ochronie granicy. Wszyscy biorący udział w głosowaniu senatorowie Koalicji Obywatelskiej (39 osób), a także po jednym z KP-PSL i Lewicy oraz jeden senator niezależny, byli przeciw.

Nowelizacja zakłada możliwość wprowadzenia zakazu przebywania na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy. Zakaz ma być wprowadzany rozporządzeniem szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni mają być m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w tym dziennikarzy.

Do 2 września- w związku z presją migracyjną - w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, który oznacza m.in. zakaz przebywania na tym obszarze - poza mieszkańcami - osób nieuprawnionych, m.in. dziennikarzy. Stan wyjątkowy był wprowadzony początkowo na 30 dnia, a potem przedłużony. Przedłużenie stanu wyjątkowego jest możliwe tylko jeden raz. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podczas debaty senackiej stwierdził, że konstytucja nie pozwala przedłużać pewnych ograniczeń w postaci stanu wyjątkowego, ale pozwala wprowadzać pewne ograniczenia ustawą.

RadioZET.pl/PAP - Piotr Śmiłowicz, Grzegorz Bruszewski

C