Zamknij

Białoruś: Ambasadorowie Polski i Litwy opuścili kraj. Szef MSZ: Na konsultacje

06.10.2020 13:02
Zbigniew Rau, szef MSZ
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali z Białorusi, a ambasador Niemiec w tym państwie ma wyjechać we wtorek – podał niezależny serwis Tut.by. Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau przekazał, że decyzja została skonsultowana z Unią Europejską.

Ambasadorowie Polski i Litwy, Artur Michalski i Andrius Pulokas, wyjechali z Białorusi w poniedziałek wieczorem, a ambasador Niemiec w tym kraju Manfred Huterer wyjeżdża we wtorek na konsultacje do Berlina - podał niezależny białoruski portal Tut.by.

Serwis powołuje się na „poinformowane źródła”. W poniedziałek wieczorem szef polskiego MSZ Zbigniew Rau poinformował o decyzji w sprawie odwołania na konsultacje części ambasadorów państw UE akredytowanych na Białorusi.

Ambasador Polski opuścił Białoruś. Szef MSZ: Priorytetem wsparcie dla Białorusinów

- Priorytetem pozostaje wsparcie dla Białorusinów i ich dążenia do demokratyzacji kraju. Potrzebujemy kanałów komunikacji oraz możliwości działania na rzecz suwerennej i demokratycznej Republiki Białorusi. Wszelkie próby napiętnowania jakiegokolwiek p. cz. UE spotkają się z jednoznaczną, solidarną odpowiedzią – napisał na Twitterze Zbigniew Rau.

Zobacz także

Działania Polski i Litwy są skutkiem ograniczeń nałożonych przez stronę białoruską. Dziś skrytykowała je unijna misja na Białoruś. - Żądania MSZ Białorusi w sprawie ograniczenia przez Polskę i Litwę liczby ich dyplomatów w Mińsku są godne ubolewania i kontrproduktywne - oświadczyło przedstawicielstwo Unii Europejskiej. - Takie próby obrania za cel poszczególnych państw członkowskich nie poskutkują osłabieniem naszej jedności - zapewniła misja UE.

Zobacz także

RadioZET.pl/Twitter