Zamknij

Biedroń i Scheuring-Wielgus żądają rezygnacji abp Gądeckiego

Błażej Makarewicz
19.03.2019 14:58

O rezygnację abp. Stanisława Gądeckiego z funkcji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i wszczęcie śledztwa w sprawie pedofilii w Kościele zaapelował we wtorek lider Wiosny Robert Biedroń.

Biedroń i Scheuring-Wielgus żądają rezygnacji abp Gądeckiego
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W skierowanym do abp. Gądeckiego piśmie lider Wiosny wezwał duchownego do „natychmiastowej rezygnacji” z funkcji przewodniczącego KEP „w związku z wszystkimi aferami popełnionymi przez Kościół katolicki w Polsce”.

Zobacz także

„Chcemy, żeby tym, także symbolicznym czynem, abp Gądecki zakończył pewną erę ciemności, zaniechań Kościoła katolickiego, żeby już żadne polskie dziecko, żadne dziecko na świecie nie było ofiarą żadnego księdza, żadnego pedofila, żadnej osoby, która krzywdzi dzieci” – oświadczył Biedroń na konferencji prasowej przed siedzibą sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Biedroń poinformował też, że skierował listy do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Domaga się w nich od Ziobry wszczęcia postępowania ws. podejrzenia popełnienia zaniechań oraz ukrywania przestępstw pedofilii przez hierarchów Kościelnych.

Zobacz także

Z kolei szefa PiS wezwał, by „nie ignorował tej sprawy”. „Jeżeli Jarosław Kaczyński mówi »wara od naszych dzieci«, to powinien zacząć od środowiska najbardziej zbliżonego do PiS, od środowiska Kościoła katolickiego” – przekonywał Biedroń.

Scheuring-Wielgus dołącza do Wiosny Biedronia

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus wystartuje z drugiego miejsca na warszawskiej liście Wiosny do PE – poinformował we wtorek lider ugrupowania Robert Biedroń. „Jestem przekonany, że także będąc w Parlamencie Europejskim, Joanna będzie kontynuowała trudne zadanie uzdrawiania Polski” – dodał.

„Witaj w domu, witaj w Wiośnie” – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Biedroń, zwracając się do Scheuring-Wielgus. „To dla mnie i dla Wiosny zaszczyt, że Joanna dołączy do naszej drużyny” – dodał.

Zobacz także

Polityk poinformował, że w Wiośnie wszyscy jednogłośnie głosowali za kandydaturą posłanki. Podkreślił, że Scheuring-Wielgus wystartuje z drugiego miejsca na warszawskiej liście jego partii w wyborach do europarlamentu.

RadioZET.pl/PAP/BM