Zamknij

Biedroń zapowiada opodatkowanie Kościoła i kasy fiskalne dla księży. „Nie zrobi tego ani PO, ani Koalicja Europejska”

Mikołaj Pietraszewski
01.04.2019 10:15
Biedroń
fot. robertbiedron.pl

– Kościół zbyt długo spowiadał Polki i Polaków – podkreślił w rozmowie ze „Wprost” lider Wiosny Robert Biedroń. Jego zdaniem Polska, w której rozdzielone zostanie państwo od Kościoła, będzie lepsza. „Tylko nie zrobi tego PO ani Koalicja Europejska, bo oni zawsze klęczeli przed biskupami” – powiedział, dodając, że jeśli dojdzie do władzy, to wprowadzi dla księży kasy fiskalne. 

Biedroń w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie ocenił, że „Kościół jest największym beneficjentem środków unijnych, a zarazem największym hamulcowym naszej europejskości”. „To Kościół blokuje emancypację kobiet i mniejszości, a także wyjaśnianie afer pedofilskich” – powiedział.

Zdaniem lidera Wiosny „Kościół zbyt długo spowiadał Polki i Polaków”. „Najwyższy czas, żebyśmy my zaczęli spowiadać zdeprawowany Kościół” – przekonywał. Według Biedronia polskie społeczeństwo jest bardziej antyklerykalne, niż się wydaje politykom.

Zobacz także

Jednocześnie zadeklarował, że jeśli księża „będą stawiać opór i nie będą chcieli rozmawiać o regulacjach opodatkowania Kościoła”, wówczas jego ugrupowanie wprowadzi tam kasy fiskalne. „Uważam, że Polska, w której rozdzielone zostanie państwo od Kościoła, będzie lepsza” – podkreślił.

Zobacz także

– Trzeba z tym skończyć – powiedział, mówiąc o cenie, jaką jego zdaniem państwo płaci za związki z Kościołem. „Tylko nie zrobi tego Platforma Obywatelska ani Koalicja Europejska, bo oni zawsze klęczeli przed biskupami” – dodał Biedroń. „Donald Tusk w 2011 r. obiecywał likwidację Funduszu Kościelnego. Mamy 2019 r. i Fundusz Kościelny ciągle istnieje, i ma się coraz lepiej” – wskazał.

RadioZET.pl/wprost.pl/PAP

C