Zamknij

Biedroń napisał do papieża. Chodzi o słowa abp Jędraszewskiego

07.08.2019 12:47
Biedroń pisze do papieża
fot. Tomasz Jastrzebowski/Reporter/ Sipa/East News

Szef sztabu Lewicy Robert Biedroń napisał list do papieża Franciszka. Polityk opisał niedawne wydarzenia w Białymstoku i zaapelował o reakcję wobec wypowiedzi niektórych przedstawicieli polskiego kościoła. „Zwracam się do Waszej Świątobliwości z prośbą o wyraźne potępienie powyższych i wszelkich podobnych stanowisk przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz reakcję, która zmieni nie najlepsze dzisiaj oblicze polskiego Kościoła” – napisał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas kazania w bazylice Mariackiej w Krakowie wygłoszonego w ramach czwartkowych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski podkreślił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska. „Trzeba było długo na nią czekać […] Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa” – stwierdził.

Zobacz także

Słowa metropolity, a szczególnie fragment o „tęczowej zarazie”, wywołały spore oburzenie. Szef sztabu Lewicy Robert Biedroń postanowił napisać w tej sprawie list do papieża Franciszka, który wielokrotnie wypowiadał się o potrzebie szacunku i tolerancji wobec mniejszości seksualnych.

Biedroń przypomniał w liście niedawne wydarzenia w Białymstoku. „Uczestnicy marszu zostali brutalnie pobici dlatego, że protestowali przeciwko nienawiści i przemocy, a na ustach mieli jedno hasło: równości praw dla wszystkich, niezależnie od płci czy orientacji seksualnej”. Jak dodał, „wasza świątobliwość wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest empatia, współczucie i szacunek dla drugiego człowieka”.

Zobacz także

Według polityka niektórzy ludzie polskiego kościoła nie tylko nie wyrazili potępienia wobec wydarzeń w Białymstoku, a wręcz z satysfakcją podkreślali, że marsz równości spotkał się tam ze zdecydowaną reakcją skrajnie prawicowych środowisk.

„To, co wydarzyło się w Białymstoku, nie jest, niestety, odosobnionym przypadkiem. Podobne słowa, pełne pogardy i nienawiści padały z ust licznych hierarchów Kościoła Katolickiego” – przekonuje Biedroń.

Zobacz także

„Chciałbym przekazać Waszej Świątobliwości wyrazy głębokiego zaniepokojenia faktem, że przedstawiciele Kościoła Katolickiego w Polsce gloryfikują stosowanie przemocy” – podkreśla polityk i dodaje: „zwracam się do Waszej Świątobliwości z prośbą o wyraźne potępienie powyższych i wszelkich podobnych stanowisk przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz reakcję, która zmieni nie najlepsze dzisiaj oblicze polskiego Kościoła”.

RadioZET.pl