Zamknij

Biedroń rysuje tęczę pod Pałacem Prezydenckim. Jest też „piątka” Wiosny dla LGBT

Magdalena Kulej
21.03.2019 13:10
Biedroń rysuje tęczę pod Pałacem Prezydenckim. Jest też „piątka” Wiosny dla LGBT
fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Robert Biedroń zaprezentował zapowiadaną kilka dni wcześniej „piątkę” dla LGBT. Podczas konferencji prasowej pod Pałacem Prezydenckim skierował też kilka słów do prezydenta Andrzeja Dudy, rządu PiS i opozycji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Robert Biedroń przedstawił w czwartek „piątkę” dla LGBT. Wśród pomysłów znalazły się:

  • związki partnerskie
  • równość małżeńska
  • ochrona przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści
  • edukacja seksualna i antydyskryminacyjna
  • ustawa o uzgodnieniu płci

Jak mówił Biedroń, symbolem „piątki” na rzecz osób LGBT będzie ustawa o równości małżeńskiej. „Złożymy ją, gdy Wiosna będzie w Sejmie” – zapowiedział lider ugrupowania. „To nie są sprawy marginalne” – podkreśliła Sylwia Spurek, była zastępczyni RPO, która na początku marca dołączyła do Wiosny.

Zagłosuj

Czy w Polsce powinny być uznawane małżeństwa osób LGBT?

Liczba głosów:

Biedroń: Czy Andrzej Duda boi się Kaczyńskiego?

„Piątka” dla LGBT została zaprezentowana pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Przypadek? Jak przyznał Biedroń – nie.

– Otóż prezydent RP jest strażnikiem Konstytucji, ale od kilku dni biernie przygląda się nagonce na LGBT. Nie robi nic, nie zajął stanowiska, nie broni swoich obywateli – mówił Biedroń. „Czy boi się, że Jarosław Kaczyński wezwie go do siebie na Żoliborz? […] Dziś Andrzej Duda może przeciąć tę pępowinę, może wykazać się odwagą, powiedzieć »Jarku, sorry, pilnuj swojej partii. Ja będę bronić moich obywateli«” – powiedział pod Pałacem Prezydenckim.

Zobacz także

Jak dodał, oczekuje od głowy państwa, że zabierze głos w sprawie. Lider Wiosny zwrócił się też do opozycji i przyznał, że liczy na zajęcie przez nią konkretnego stanowiska.

Tęcza pod Pałacem Prezydenckim

– Od mowy nienawiści do przestępstw z nienawiści jest bardzo krótka droga – mówił Biedroń i dodał, że to właśnie dlatego Wiosna „odważnie prezentuje konkretne rozwiązania, europejskie standardy”.

– Symbolem będzie tęcza, przymierze między Wiosną a prezydentem – powiedział Biedroń i zapowiedział akcję rysowanie tęczy, która ma zwrócić uwagę na kwestię mowy nienawiści stosowanej wobec środowiska LGBT.

Zobacz także

EN_01368756_0051
fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

RadioZET.pl/MK