Zamknij

Bp Suski straci honorowe obywatelstwo regionu? Jest wniosek

14.05.2019 17:10
Bp Suski straci honorowe obywatelstwo regionu? Jest wniosek
fot. Łukasz Piecyk/Reporter

Stowarzyszenie Polska Laicka zwróciło się z apelem do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego z PO i do posłów tej partii o pozbawienie bpa Andrzeja Suskiego – dziś biskupa seniora diecezji toruńskiej – tytułu honorowego obywatela województwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pismo do marszałka województwa Piotra Całbeckiego i posłów Tomasza Lenza, Arkadiusza Myrchy, Pawła Olszewskiego i Krzysztofa Brejzy z PO skierował Arkadiusz Brodziński ze Stowarzyszenia Polska Laicka.

Zobacz także

"W ostatnich dniach opinią publiczną w Polsce wstrząsnął film dokumentalny Tomasza Sekielskiego +Tylko nie mów nikomu+. (...) Jednym z bohaterów tego dokumentu jest były biskup diecezji toruńskiej Andrzej Suski" – napisał w apelu do parlamentarzystów PO Brodziński.

Wskazał ponadto, że bp Suski miał ukrywać przed organami ścigania przestępstwa popełniane przez jego podwładnego.

Nie zgłosił tego na policję i prokuraturę. Więcej, przenosił go z parafii na parafię, gdzie podległy mu ksiądz mógł popełnić kolejne przestępstwa i krzywdzić dzieci. Nigdy nie zainteresował się losem ofiar, nie zadeklarował pomocy czy wsparcia finansowego. W sensie moralnym jest współwinny, jego zachowanie można potraktować jako współudział w przestępstwie."

Arkadiusz Brodziński, Stowarzyszenie Polska Laicka

W apelu zwrócił się o zainteresowanie prokuratury tym przypadkiem, a także pozbawienie bpa Andrzeja Suskiego tytułu honorowego obywatela województwa.

Zobacz także

Koalicja PO-PSL ma większość w sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego.

W poniedziałek kuria diecezjalna w Toruniu wydała oświadczenie dotyczące filmu "Tylko nie mów nikomu".

Andrzej S. wydalony ze stanu duchownego

"Film ten rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych" – powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel cytowany w oświadczeniu kurii, podpisanym przez jej rzecznika ks. Pawła Borowskiego.

Zobacz także

Biskup toruński zapewnił w oświadczeniu, "że wraz z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo podejmuje starania, aby każda parafia była bezpiecznym domem dla wiernych, szczególnie dla najbardziej bezbronnych. Kuria Diecezjalna Toruńska działa zgodnie z prawem polskim, zaleceniami papieża Franciszka oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski".

Nawiązując do filmu Sekielskiego, rzecznik poinformował, "że Andrzej S. (jedna z osób duchownych, o której mówi film – PAP) został wydalony ze stanu duchownego w 2015 r. Wszystkie kurie diecezjalne oraz zakonne w Polsce zostały poinformowane o tym fakcie".

RadioZET.pl/PAP