Zamknij

Sejm wybrał przewodniczącego komisji ds. pedofilii. To współpracownik Ordo Iuris

24.07.2020 11:57
Błażej Kmieciak szefem komisji ds. pedofilii
fot. Piotr Molecki/East News

Sejm wyłonił przewodniczącego państwowej komisji do spraw pedofilii. Głosami Prawa i Sprawiedliwości został nim Błażej Kmieciak. Zapewnił, że chce by ci, którzy doprowadzili do zbrodni pedofilii „poniosły odpowiedzialność karną, na którą zasługują". Jego kandydaturę skrytykowała opozycja z Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. – W tym składzie komisja nie będzie bezstronna – mówiła posłanka Barbara Nowacka.

Państwowa komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie we wrześniu 2019 roku. Przez dłuższy czas w tej sprawie działo się niewiele – impulsem była emisja kolejnego filmu braci Sekielskich „Zabawa w Chowanego”.

W skład komisji wchodzi siedmiu członków. Swoich przedstawicieli do niej powołali: Sejm – Barbarę Chrobak, Hannę Elżanowską i Andrzeja Nowarskiego; Senat – Agnieszkę Rękas; prezydent – Justynę Kotowską; premier – Elżbietę Malicką i rzecznik praw dziecka – Błażeja Kmieciaka. Ostatni z nich został przewodniczącym komisji.

Opozycja wytyka szefowi komisji współpracę z Ordo Iuris

Dziś za jego kandydaturą głosowało w Sejmie 244 posłów (głównie Zjednoczona Prawica), 173 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu. Jeszcze przed wyborem posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy powiedziała, że "komisja została oceniona przez konstytucjonalistów jako komisja, która jest niekonstytucyjna i bezprawna”.

Zobacz także

Wespół z Barbarą Nowacką (Koalicja Obywatelska) krytykowała nowego przewodniczącego za jego współpracę z Ordo Iuris.

Jest osobą, która współpracuje z ideologiczną i fundamentalistyczną organizacją Ordo Iuris – organizacją, która jest finansowana przez radykalnych fundamentalistycznych ludzi zarówno w Ameryce, jak i w Rosji Putina

- mówiła Scheuring-Wielgus.

Błażej Kmieciak rekomendowany przez PiS i Rzecznika Praw Dziecka, jest socjologiem prawa i psychologiem. Pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Zobacz także

RadioZET.pl/Daniel Wrzos/PAP