Zamknij

Zdrojewski: W KRS nie ma list poparcia. "A to niespodzianka"

28.01.2020 18:15
Bogdan Zdrojewski listy poparcia KRS
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

W Krajowej Radzie Sądownictwa nie ma list poparcia kandydatów na jej członków – przekazał na Twitterze senator i członek KRS Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska). Na dowód podał skan pisma od przewodniczącego Rady Leszka Mazura.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Od wielu miesięcy toczy się batalia o ujawnienie list poparcia pod nominatami PiS-u do nowej KRS. Mimo prawomocnego wyroku Kancelaria Sejmu nie ujawniła list, powołując się m. in. na orzeczenie prezesa UODO. Choć zostało ono uchylone podpisy wciąż nie zostały ujawnione sądom.

Oddzielną ścieżką o informacje w tej sprawie wszczęli senatorowie Bogdan Zdrojewski (KO) i Krzysztof Kwiatkowski (niezależny). Obaj w tym miesiącu weszli w skład Rady, jako kandydaci Senatu.

Zobacz także

Dziś Zdrojewski otrzymał odpowiedź od sędziego Leszka Mazura. Lakoniczny komunikat przewodniczącego KRS o braku list poparcia w Radzie skwitował krótkim wpisem.

A to niespodzianka: w KRS nie ma list poparcia kandydatów na jej członków

- napisał Zdrojewski na Twitterze.

Do wpisu dołączył zdjęcia pisma z odpowiedzią przewodniczącego Mazura. "Uprzejmie informuję, że KRS nie dysponuje tzw. listami poparcia kandydatów na członków KRS, tj. zarówno wykazem obywateli popierających zgłoszenie kandydata jak i wykazem sędziów popierających zgłoszenie" - napisał przewodniczący Mazur.

Zobacz także

15 sędziów KRS na czteroletnią kadencję nastąpił w Sejmie w marcu 2018 r. Wcześniej, przed nowelizacją ustawy o Radzie, sędziów wybierały środowiska sędziowskie.

Posłuchaj podcastu

Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli.

RadioZET.pl/PAP/Twitter