Zamknij

Senator KO: Gowin na premiera. Tylko tak możemy odsunąć PiS od władzy

03.04.2020 13:02
Gowin na premiera?
fot. Jarosław Gowin i Bogdan Borusewicz/Marek Lasyk/Reporter

Najlepsze są najprostsze schematy. Tylko tak, z premierem Gowinem, możemy odsunąć PiS od władzy. Ja już o tym mówiłem od dawna, ale w zamkniętych gronach politycznych. W tej chwili jest już czas, żeby powiedzieć o tym publicznie - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Bogdan Borusewicz, reprezentujący Koalicję Obywatelską wicemarszałek Senatu. 

Jarosław Gowin i jego Porozumienie nie chcą poprzeć projektu PiS dot. powszechnego głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Partia wicepremiera w ogóle sprzeciwia się organizacji wyborów w maju tego roku, postulując przełożenia ich na wiosnę 2021 roku (na co z kolei nie chce się zgodzić Jarosław Kaczyński). 

Zobacz także

Prezes PiS miał dać wicepremierowi ultimatum, że jeśli nie poprze tych zmian, jego ministrowie zostaną wyrzuceni z rządu. Gowin jednak nadal jest przeciw. W piątek zaś w rozmowie z Onetem rzecznik jego ugrupowania Kamil Bortniczuk potwierdził, że Porozumienie nie zagłosuje za projektem głosowania korespondencyjnego dla wszystkich. 

Borusewicz: Gowin na premiera

W rozmowie z Gazeta.pl wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz rzuca zaskakujący pomysł. Jego zdaniem należałoby zwerbować Jarosława Gowina w szeregi opozycji i utworzyć rząd z liderem Porozumienia jako premierem.

Najlepsze są najprostsze schematy. Tylko tak, z premierem Gowinem, możemy odsunąć PiS od władzy. Ja już o tym mówiłem od dawna, ale w zamkniętych gronach politycznych. W tej chwili jest już czas, żeby powiedzieć o tym publicznie

- twierdzi senator i legendarny działacz "Solidarności". Zaznacza jednocześnie, że nie rozmawiał o tym bezpośrednio z ministrem nauki, a jedynie prowadzić kuluarowe dyskusje w kręgach opozycyjnych. Deklaruje też, że będzie namawiał Borysa Budkę, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Włodzimierza Czarzastego, aby zaproponowali Gowinowi tekę premiera. 

Zobacz także

Zdaniem Borusewicza szef Porozumienia jest człowiekiem rozsądnym, dojrzałym politycznie i nadszedł "czas na zasadniczą decyzję, bo sytuacja staje się bardzo groźna". Senator KO uważa, że rząd z Gowinem na czele, stworzony na zasadzie konstruktywnego wotum nieufności, to najlepsze rozwiązanie, które by "zmiękczyło bardzo ostre podziały w polskiej polityce".

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl