Zamknij

Budka: Rozliczymy każdego sędziego, który zamienił togę na legitymację partyjną

05.02.2020 10:18
Borys Budka
fot. Piotr Molecki/East News

Nie milkną echa podpisania ustawy dyscyplinującej sędziów przez prezydenta, ale i konfrontacji sędziego Pawła Juszczyszyna z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Nowy lider PO Borys Budka obiecuje rozliczenie sędziów, którzy chcą „zamieniać togę na legitymację partyjną obecnej władzy”. Oburzenia takimi słowami nie kryje szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Opozycja i część środowiska sędziowskiego nazywa podpisaną ustawę „kagańcową”. Nowe prawo zwiększa zakres dyscyplinarek wobec niepokornych sędziów. W tym samym czasie z forsowaną reformą sądownictwa konfrontuje się sędzia Paweł Juszczyszyn. Odsunięty od orzekania, a do tego ukarany finansowo, nie ugina się – zapowiedział, że wbrew postanowieniu Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym stawi się dziś na przewidziane z jego udziałem rozprawy.

Zobacz także

Budka: Karani politycznie sędziowie będą rehabilitowani

Stosowane środki wobec sędziego Juszczyszyna niepokoją lidera PO, Borysa Budkę. W dzisiejszej rozmowie w TVN24 powiedział, że karani politycznie sędziowie będą rehabilitowani.

Mówię to z całą odpowiedzialnością, każdy sędzia, który zostanie w sposób polityczny ukarany przez tę władzę, będzie zrehabilitowany. Nie będzie tak, że (Zbigniew) Ziobro i spółka będą usuwać bezkarnie niezawisłych i niezależnych sędziów

- powiedział Budka.

Jego zdaniem Juszczyszyn pozostaje „pełnowymiarowym sędzią”. Budka zaznaczył, że karząca go Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego.

Szef PO: Rozliczymy każdego sędziego, który zamienił togę na legitymację partii

Za tę decyzję osoby, które ją podjęły, będą musiały być rozliczone. Po pierwsze, rozliczymy każdego sędziego, który togę sędziowską zamienił na legitymację partyjną obecnej władzy, a po drugie zrehabilitujemy każdego, kto został przez tę władze skrzywdzony, który został przez tę władzę ukarany za to, że dotrzymuje ślubowania złożonego na polską konstytucję i na polskie prawodawstwo

- powiedział Borys Budka.

Dworczyk o Budce: Skandaliczne słowa

Złowieszcze słowa Budki skomentował w sieci szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. 

Zobacz także

- Skandaliczna i obraźliwa wypowiedź Borysa Budki. To wypadek przy pracy czy nowy standard - regularne zastraszanie sędziów? 

– napisał na Twitterze.

RadioZET.pl/TVN24/Twitter