Zamknij

Budka zrezygnuje z kierowania PO? "Nosi się z takim zamiarem"

28.06.2021 09:12
Borys Budka
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Donald Tusk wróci do krajowej polityki i zastąpi na stanowisku szefa PO Borysa Budkę? Takie spekulacje coraz częściej pojawiają się w mediach. Zdaniem posła KO Sławomira Nitrasa Budka "nosi się z zamiarem" rezygnacji z kierowania Platformą. 

Donald Tusk wróci do krajowej polityki i zastąpi na stanowisku szefa PO Borysa Budkę? Takie spekulacje coraz częściej pojawiają się w mediach. W rozmowie z Polsat News skomentował je poseł PO Sławomir Nitras. 

Budka zrezygnuje z kierowania PO? "Nosi się z takim zamiarem"

- Nie znam planów Donalda Tuska. Przyjmuję do wiadomości pewną zmianę postawy Borysa Budki, która jest dla mnie - delikatnie mówiąc - zaskoczeniem, ale dostrzegam ją. Chyba wydaje się, że Borys Budka nosi się z takim zamiarem rezygnacji i to na nowo otwiera sytuację w Platformie - powiedział.

- My najprawdopodobniej w przyszłą sobotę, tak jak jest zwołana Rada Krajowa, rozpoczynamy cały tryb wyborczy w Platformie. Platforma po prostu rozpoczyna swoje wewnętrzne wybory - dodał. Dopytywany, czemu ta gotowość Budki do rezygnacji jest dla niego zaskoczeniem, poseł odpowiedział, że najlepiej pytać o to samego szefa PO. 

Nie wiem, jakie są plany Borysa Budki, ale umiem czytać między wierszami, widzę, że jego determinacja do tego, żeby dalej pełnić tę funkcję, nieco zmalała, a to na nowo otwiera dyskusję w Platformie

Sławomir Nitras, poseł KO

- Lepiej deklaracje składać wcześniej niż zaskakiwać. Dzisiaj to jest dobry moment dlatego, że to jest moment, w którym rzeczywiście Platforma musi sobie odpowiedzieć na pytanie i nie ma lepszego momentu niż wybory, w którą stronę zmierzać - podkreślił Nitras.

Trzaskowski powinien być szefem PO? Nitras: Platformie potrzebny jest zarówno Tusk, jak i Trzaskowski

Pytany, czy to prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski "powinien być tą polityczną lokomotywą, do której inne wagony powinny być przyczepiane", przyznał, że "Rafał Trzaskowski jest polityczną lokomotywą, jest ogromnym atutem Platformy", a także "absolutnie punktem odniesienia" i "najbardziej popularnym polskim politykiem" - ocenił poseł.

Na pytanie, czy Trzaskowski powinien zostać następnym szefem PO, Nitras odpowiedział, że to jest pytanie do ludzi Platformy, na ile PO jest zorientowana na przyszłość i gotowa jest podejmować wyzwania, a nie celebrować przeszłość. - Bardzo szanuje Donalda Tuska. Uważam, że jego deklaracja o zaangażowaniu w politykę, jest deklaracją ważną i jestem wśród tych, którzy w sondażach uważają, że jego zaangażowanie pomaga opozycji - powiedział.

- Platformie potrzebny jest zarówno Donald Tusk, jak i Rafał Trzaskowski. Ważne jest zbudowanie takiego aliansu, który pozwala bić się - jak zawsze w Platformie - o zwycięstwo [...] Nas dzisiaj musi interesować projekt 40+. Obawiam się takiej sytuacji, że pójdziemy do wyborów, nawet wygramy te wybory, wygramy je nominalnie z PiS-em, a ugrzęźniemy w jakichś porozumieniach trój- lub czteropartyjnych po wyborach. Uważam, że Polacy są gotowi na ofertę 40+, czyli ofertę, którą poprze ponad 40 proc. Polaków - stwierdził Nitras. 

RadioZET.pl/PAP