Opozycja szykuje się do wyborów. Znamy szefa oraz skład sztabu wyborczego

26.06.2019 15:08
Opozycja
fot. PAP

Krzysztof Brejza został szefem sztabu wyborczego koalicji tworzonej na wybory parlamentarne-poinformował lider PO Grzegorz Schetyna. W sztabie znaleźli się też m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Sekretarzem sztabu został poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej; przy kampanii koalicji pracować będą ponadto: prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Lider Platformy Grzegorz Schetyna, prezentując w środę sztab wyborczy, zapewnił o determinacji opozycji przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. „Jesteśmy zdeterminowani, to widać po budowie tej koalicji. Będziemy obecni, będziemy rozmawiać z ludźmi, będziemy też przygotowywać i budować wspólnie najlepsze listy, jakie mogą być” – zadeklarował szef Platformy Obywatelskiej. „Wierzę w te wybory, w mobilizację i wierzę w wysoką frekwencję” – dodał Schetyna.

Brejza szefem sztabu wyborczego

Brejza przekonywał, że sztab wyborczy koalicji to „drużyna specjalistów od zwycięstw — osób, które cechują trzy rzeczy: fachowość, determinacja z odwagą, ale przede wszystkim głęboka pokora, ciężka praca i słuchanie mieszkańców, obywateli”. „To gwarantujemy: będziemy ciężko pracować” – zapewnił poseł PO-Koalicji Obywatelskiej.

Adam Szłapka — jako sekretarz sztabu — ma koordynować pracę 16 sztabów regionalnych, 41 sztabów okręgowych oraz sztabów powiatowych. Małgorzata Kidawa-Błońska zajmie się kontaktem z organizacjami pozarządowymi oraz kampanią profrekwencyjną. Barbara Nowacka ma odpowiadać za sprawy kobiet i ochrony środowiska, Jacek Karnowski — za sprawy związane z edukacją, Zdanowska — za samorząd, a Bartosz Arłukowicz — za kontakty bezpośrednie z wyborcami.

Zobacz także

Europoseł podkreślił, że to właśnie kampania bezpośrednia jest kluczem do sukcesu wyborczego. „Czas kampanii opartych tylko na konferencjach prasowych, na wielkich billboardach tak naprawdę powoli mija. Dzisiaj kluczem jest rozmowa z ludźmi, pojechanie do powiatów, do gminy, do najmniejszej wioseczki, wioski” – mówił Arłukowicz.

Dodał, że na początek członkowie sztabu udadzą się do okręgów wyborczych, by wraz ze swymi kandydatami zastanowić się, jak ma wyglądać kampania bezpośrednia koalicji. „Ja zobowiązuję się, Krzysztof, do tego, że spędzę ten czas z kandydatami w powiatach, gminach, miastach tam, gdzie oni będą” – powiedział Arłukowicz, zwracając się do Brejzy.

Samorządowcy wspierają kampanię opozycji

Kampanię opozycji mają wspierać sympatyzujący z nią samorządowcy. „Wielu wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych, starostów uważa, że sytuacja jest nadzwyczajna w Polsce, że zagrożone są nasze społeczności lokalne, samorząd, przyszłość Polski. Dlatego podjęliśmy decyzję o czymś dla nas nadzwyczajnym, czyli zorganizowanym, aktywnym udziale samorządu terytorialnego — wójtów, burmistrzów, prezydentów w wyborach parlamentarnych” – argumentował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Zaapelował do samorządowców, by przyłączali się do wsparcia koalicji sił opozycyjnych. „Bez ich zaangażowania niestety samorząd i przyszłość Polski może naprawdę być bardzo zagrożony” – przekonywał Frankiewicz.

RadioZET.pl/PAP