Zamknij

"Ten rząd uwielbia wchodzić w konflikty. Sugeruję, by przestał się nadymać i wziął się za robotę"

27.09.2021 11:00
Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

- To takie gadania, mające na celu zrobienie dobrego wrażenia na wyborcach w Polsce. Polska może nie zapłacić, ale UE potrąci Polsce wtedy pieniądze z innych funduszy – mówi Gość Radia ZET Bronisław Komorowski, pytany w internetowej części programu o zapowiedzi rządu, że Polska nie zapłaci kar za funkcjonowanie kopalni w Turowie.

- Sugerowałbym, żeby rząd przestał się nadymać antyczesko i antyeuropejsko, tylko żeby wziął się za robotę i zaczął serio przygotowywać negocjacje – dodaje były prezydent. Jego zdaniem pierwszym krokiem powinno być powołanie polskiego ambasadora w Pradze.

Gość Beaty Lubeckiej ocenia, że „Polska nie uprawia żadnej dyplomacji, bo tej dyplomacji nie ma”. - Ten rząd uwielbia wchodzić w konflikty. Z wszystkimi i o wszystko. Już chyba tylko Słowacy nam zostali, z którymi nie mamy konfliktu – komentuje Komorowski. Były prezydent podkreśla, że „trzeba reagować na czas, spokojnie, a nie z chęcią upokorzenia i pokazania, że ma się w nosie cały świat”.

Bronisław Komorowski przeciwny przedłużaniu stanu wyjątkowego

- Nie [to nie jest dobry kierunek – red.]. Nie widzę ani jednego działania służb w rejonie przygranicznym, których nie mogłyby przeprowadzać bez wprowadzenia stanu wyjątkowego – ocenia Gość Radia ZET. Jego zdaniem, „gdyby Polska miała dobre układy w UE, to byśmy prawdopodobnie mogli uzyskać bardzo zdecydowaną postawę, np. zwiększającą sankcje dla Białorusi”. Komorowski uważa, że Polska powinna zdobyć się na świadomą i mądrą politykę imigracyjną. - Tak, jak USA, Kanada, Australia. Polska ma prawo powiedzieć: wpuszczamy w tym roku tyle osób, ważne jest kryterium wykształcenia, zamożności, wieku. Nie wolno stać na stanowisku, że nie wpuścimy ani jednego uchodźcy – mówi były prezydent.

Pytany o cykl „Partia i Spółki”, w którym Radio ZET, Onet i Wyborcza pokazują skalę układów i personalnych zależności w spółkach Skarbu Państwa, sieci powiązań polityków rządzących, Bronisław Komorowski odpowiada, że „widać, jak się psuje od głowy ta pisowska ryba”. - To przejaw dekadencji politycznej i demoralizacji – dodaje.

Cała rozmowa Beaty Lubeckiej z Bronisławem Komorowskim:

Radio ZET