Zamknij

Unijny trybunał zdecyduje o legalności KRS. Trwa rozprawa w sprawie pytań SN

Joanna Zaremba
19.03.2019 10:08

Rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, dotyczących między innymi zdolności Krajowej Rady Sądownictwa, rozpoczęła się we wtorek w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Unijny trybunał zdecyduje o legalności KRS. Trwa rozprawa w sprawie pytań SN
fot. JOLANTA ZUCHNIEWICZ/FOTONOVA/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pytania dotyczą m.in. zdolności KRS do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w kontekście ustrojowego modelu ukształtowania Rady oraz jej dotychczasowej działalności.

Pełnomocnik polskiego rządu, przedstawiciel MSZ Bogusław Majczyna powiedział dziennikarzom we wtorek przed rozprawą, że zdecyduje ona o tym, czy zostanie wydane orzeczenie, które będzie odpowiedzią na pytania prejudycjalne, czy też TSUE uzna za bezprzedmiotowe i odmówi udzielenia na nie odpowiedzi.

„Dotyczą takich kwestii, które naszym zdaniem leżą w kompetencji sądów państw członkowskich”

– Gdyby Trybunał nie miał wątpliwości co do tego, że pytania są niedopuszczalne, to zapewne tej rozprawy by nie było i po prostu zostałoby wydane postanowienie – wskazał Majczyna.

Zobacz także

O pytania SN był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który do Brukseli przybył na spotkanie szefów dyplomacji krajów UE.

Zobacz także

Jak powiedział, pytania dotyczą kwestii, które częściowo zostały wcześniej „rozwiązane”, tj. np. Sądu Najwyższego. „Dotyczą takich kwestii, które naszym zdaniem leżą w kompetencji sądów państw członkowskich, a nie poziomu Unii Europejskiej” – wskazał Czaputowicz.

„Niedopuszczalne” pytania SN

Minister dodał, że polski rząd uważa pytania za „niedopuszczalne”, bo dotyczą kwestii, które „nie leżą w kompetencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.

Zobacz także

SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej Izby zostali wybrani przez KRS, która – jak wskazano – nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

RadioZEt/PAP/JZ