Zamknij

Rajd kolumny SOP przez tory kolejowe. Duda był w jednym z aut? "Z drogi śledzie"

19.02.2020 14:43
Brzesko
fot. Twitter screen

W sieci pojawił się film z kolumną 13 samochodów rządowych, prawdopodobnie z Andrzejem Dudą w jednym z nich. Auta przejechały przez tory kolejowe bez szlabanu, chociaż pozostałe pojazdy czekały. Czy z uwagi na nadjeżdżający pociąg, czy własnie z powodu przejazdu głowy państwa? 

Nagranie z przejazdu rządowej kolumny pojawiła się na profilu "Gdańska loża szyderców" na Twitterze. Widać na nim kawalkadę trzynastu samochodów (cztery radiowozy, osiem limuzyn i jedna karetka), które mkną przez tory kolejowe, mimo że na pasie obok stoi rząd cywilnych aut, czekających na możliwość takiego przejazdu.

"Z drogi śledzie, przez Brzesko Anżej jedzie" (pisownia oryginalna) - czytamy w opisie, który sugeruje, że w jednym z aut podróżował Andrzej Duda. Lokalizacja może wskazywać, że prawdopodobnie miało to miejsce przed tygodniem, podczas wizyty głowy państwa w małopolskim Zakliczynie (aczkolwiek informacja, że to właśnie prezydent przebywał w jednym z samochodów, nie została potwierdzona). 

Zobacz także

Pytanie brzmi: czy pozostałe samochody czekają w kolejce, bo miał przejechać pociąg, a kolumna rządowa próbowała zdążyć przed jego przejazdem? Czy postój cywilnych aut miał ścisły związek właśnie z karawaną pojazdów SOP? Trudno to jednoznacznie stwierdzić, ale na nagraniu można zauważyć, jak przez okno jednego z radiowozów wychyla się funkcjonariusz trzymający policyjny lizak (w domyśle: stopujący pozostałych kierowców).

Tej kwestii nie udało się rozstrzygnąć w komentarzach. "Naprawdę pociąg by im pokazał, że kolejka obowiązuje wszystkich" - napisał jeden z internautów. "Oni nie stoją przed przejazdem, a przed przejściem dla pieszych. Te tory to jakaś bocznica jest, sygnalizacja świetlna jest drogowa, a nie przejazdowa" - odpowiedział inny twitterowicz. 

Przejazdy kolumny SOP

Kolumny SOP często w dość zdecydowany sposób, na granicy przepisów drogowych, poruszają się po drogach publicznych. W grudniu - także na podstawie wideo, które krążyło w internecie - pisaliśmy o przejeździe SOP-owców po jednej z dróg województwa lubelskiego.

Zobacz także

Auta jechały na sygnale dla uprzywilejowanych pojazdów, z dużą prędkością i naginając przepisy ruchu drogowego - część z nich poruszała się niemal środkiem jezdni. Napisaliśmy więc w tej sprawie do SOP.

"Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 828 z póź.zm.) sposoby, metody i formy podejmowanych czynności i działań przez SOP stanowią informacje niejawne" - odpisał nam wówczas rzecznik służby. 

RadioZET.pl/Twitter