Zamknij

Były senator PiS odpowie za uśmiercenie psa. "Ciągnął zwierzę na haku za samochodem"

29.11.2021 11:51

Były senator PiS Waldemar Bonkowski odpowie za znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. 30 marca śledczy otrzymali nagranie, na którym widać, że mężczyzna ciągnie zwierzę na haku za samochodem. Pies nie przeżył. Proces Bonkowskiego rozpoczął się w poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Kościerzynie na Pomorzu.

Waldemar Bonkowski
fot. PAP/Adam Warżawa

Waldemarowi Bonkowskiemu postawiono zarzut „znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem w ten sposób, że przywiązał zwierzę do haka holowniczego samochodu, ruszył i zwiększając prędkość, tak że pies nie nadążył, przewrócił się i był ciągnięty”. W krótkiej wypowiedzi dla mediów przed rozpoczęciem rozprawy były parlamentarzysta powiedział, że „absolutnie” nie przyznaje się do winy.

W procesie jako oskarżyciele posiłkowi występują cztery organizacje zajmujące się ochroną zwierząt. Jak ustaliła sekcja zwłok, zwierzę doznało „obrażeń narządów wewnętrznych skutkujących niewydolnością krążeniowo-oddechową”, w których następstwie straciło życie.

Waldemar Bonkowski odpowie przed sądem za znęcanie się nad psem

W trakcie śledztwa Waldemar Bonkowski nie przyznał się do postawionego mu zarzutu. – Składając wyjaśnienia przedstawił odmienne motywy swojego zachowania – informowała na początku kwietnia rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

W rozmowie z portalem Interia Bonkowski tłumaczył, że pies mu uciekł i chciał go „doprowadzić na swoją posesję”. – Zahaczyłem go na smyczy o hak, oczywiście. Tylko tyle. Żeby doprowadzić go do domu. Pies się przewrócił, to natychmiast się zatrzymałem i go odpiąłem. Tyle mogę powiedzieć, nie mogę rozmawiać, bo jestem na policji na przesłuchaniu – mówił. – Absurdy ludzie piszą, że znęcam się nad psem. Mam zwierzęta od 40 lat, kocham zwierzęta, nawet w adopcję koty wziąłem. Tak jak ja się psami opiekuję, to mało kto – dodał były senator.

Całe zdarzenie zarejestrowała kamera auta jadącego za samochodem Bonkowskiego. Na filmie widać, jak mężczyzna przywiązuje sznurkiem psa do samochodu i rusza autem. Zwierzę początkowo biegnie, ale później nie nadąża za jadącym samochodem. Przewraca się i jest wleczone za pojazdem. Nagranie wideo przekazano policji 30 marca. Bonkowski został aresztowany 1 kwietnia. Za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi do pięciu lat więzienia.

Waldemar Bonkowski to były senator PiS

Waldemar Bonkowski to znany na Kaszubach lokalny polityk. W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

W lutym 2018 r., po serii antysemickich wpisów w mediach społecznościowych, został zawieszony przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii i został senatorem niezrzeszonym. W wyborach 2019 r. starał się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego, ale nie dostał się do parlamentu.

RadioZET.pl/PAP -Robert Pietrzak/Interia/oprac. AK