Zamknij

Były wiceminister nazwał Dudę "analem". Jest wyrok ws. znieważenia prezydenta

27.10.2021 20:05
Andrzej Duda
fot. Piotr Molecki/East News

Sąd Okręgowy w Opolu ukarał grzywną w wysokości 4 tys. złotych byłego wiceministra rolnictwa Andrzeja B. za znieważenie w internecie prezydenta Andrzeja Dudy. Wyrok jest nieprawomocny.

Chodzi o sprawę z lipca 2020 roku. Krótko po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich w jednym z wpisów 60-letni Andrzej B. - były wiceminister rolnictwa i polityk PSL - wulgarnymi słowami znieważył prezydenta. „No i z pomocą niedouczonych wschodniodebili anal wygrał” – napisał B. 

Przed sądem Andrzej B. stwierdził, że jest niewinny. Przyznał się, że zamieścił wpis, ale tłumaczył, że jego znaczenie było inne. – Nie przyznaje się do tego, że chciałem kogokolwiek obrazić. W języku angielskim pod słowem „anal” rozumie się osobę chorobowo pedantyczną, bardzo dokładną – przekonywał B. cytowany przez Radio Opole. Były wiceminister twierdził też, że po przemyśleniu swojego wpisu, przeprosił wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem mediów i na swoim profilu.

Znieważenie Andrzeja Dudy. Sąd ukarał byłego wiceministra rolnictwa

Sądu nie przekonały te wyjaśnienia. Wskazał, że wpis miał charakter obraźliwy i był udostępniony na profilu społecznościowym oskarżonego, a następnie opisywany w mediach. Jak podkreślił, niezależnie od sympatii politycznych i tego, kto pełni funkcję prezydenta, nikt nie ma prawa do znieważania głowy państwa.

Sąd uznał Andrzeja B. za winnego zarzucanego mu czynu i wymierzył karę grzywny w wysokości 4 tysięcy złotych. Wyrok jest nieprawomocny.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP - Marek Szczepanik/Radio Opole/oprac. AK