Zamknij

CBA weszło do mieszkań szefa NIK Mariana Banasia

19.02.2020 10:10
Marian Banaś
fot. Tomasz Jastrzebowski/ REPORTER

Jak podał portal "Onet", CBA weszło dziś rano do mieszkań Mariana Banasia w Warszawie i Krakowie. Informację tę potwierdził rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według informacji "Onetu", CBA miało dziś rano wejść także do krakowskiego mieszkania córki Mariana Banasia.

Paweł Sawoń nie powiedział wprost, że chodzi np. o mieszkania należące do b. szefa służby celnej i b. ministra finansów, obecnego prezesa NIK; zaznaczył że czynności te wciąż trwają. "Prowadzimy czynności przeszukania pod wieloma adresami; nie mogę potwierdzić, że dotyczą one konkretnych osób" - powiedział PAP. Dodał, że wcześniej takie czynności w tej sprawie nie były przeprowadzane, o innych nie chciał mówić, zasłaniając się tajemnicą postępowania.

Zobacz także

Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi to śledztwo od początku grudnia. Podstawą wszczęcia były trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury od grupy posłów opozycji w tym m.in. posła Jana Grabca (Koalicja Obywatelska), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zobacz także

Afera Mariana Banasia. CBA podejmuje działania

Pod koniec listopada 2019 roku CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zawiadomienie jest wynikiem kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia prowadzonej przez Biuro.

Zobacz także

Biuro przypomniało też w komunikacie, że 28 listopada 2019 r. CBA zakończyło procedurę kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, składanych przez niego w latach 2015-2019. Kontrola wykazała nieprawidłowości, które – w ocenie CBA – uzasadniają skierowanie sprawy do prokuratury.

RadioZET.pl/ Onet.pl/ PAP