Zamknij

Rolnicy i starsi kochają Morawieckiego. CBOS pokazał wyniki nowego sondażu

11.12.2019 18:45
Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Wojtek Jargiło

Mateusz Morawiecki ma powody do zadowolenia. Jego nowy rząd wspiera 42 proc. Polaków. Tak wynika z najnowszego sondażu CBOS. Co więcej, jeszcze większa grupa badanych jest zadowolona z faktu, że na fotelu premiera ponownie zasiadł Morawiecki.

Andrzej Duda powołał nowy rząd 15 listopada. Tego dnia Mateusz Morawiecki został ponownie desygnowany na premiera, co – jak wynika z sondażu CBOS – ucieszyło 52 proc. Polaków. Inaczej tę nominację odebrało 35 proc. badanych.

Jeżeli chodzi o nowy rząd Morawieckiego, cieszy się on poparciem 42 proc. badanych. 29 proc. ankietowanych określiło się natomiast jako jego przeciwnicy, a 25 proc. wyraziło obojętność.

Czy coś się zmieni? Zdaniem 39 proc. ankietowanych przez CBOS dzięki nowemu rządowi Morawieckiego sytuacja w kraju znacznie się poprawi. 29 proc. badanych uważa, że wręcz przeciwnie, a 14 proc., że będzie tak, jak było. Kolejne 14 proc. to osoby zupełnie obojętne wobec rządu.

Z jakim poparciem startował poprzedni rząd?

CBOS zwraca uwagę, że nowy gabinet Morawieckiego zaczyna swoją działalność z równie dużym odsetkiem zwolenników (42 proc.) co poprzedni kierowany przez niego rząd. Zła wiadomość dla Morawieckiego jest jednak taka, że tym razem ma on na starcie prawie dwukrotnie więcej przeciwników (29 proc.) niż jego pierwszy gabinet oceniany w styczniu 2018 roku.

Zobacz także

Osoby starsze i rolnicy murem za Morawieckim

Z ponownego objęcia stanowiska premiera przez Morawieckiego najbardziej zadowoleni są badani w wieku 55-64 lata (61 proc.) i przede wszystkim 65+ (66 proc.), mieszkańcy wsi (63 proc.), w tym szczególnie rolnicy (71 proc.), respondenci z wykształceniem podstawowym (71 proc.) i zasadniczym zawodowym (62 proc.) i osoby o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł (59 proc.).

Jeśli chodzi o przeciwników premiera, najwięcej jest ich w dużych, ponad półmilionowych miastach (61 proc.). To też często osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (48 proc. badanych z wykształceniem wyższym, 51 proc. respondentów o miesięcznych dochodach per capita co najmniej 3000 zł). Swoją dezaprobatę częściej niż przeciętnie wyrażają właściciele firm (55 proc.), kadra kierownicza i specjaliści (54 proc.). Krytycznemu nastawieniu do premiera sprzyja też młody wiek. Więcej niż przeciętnie niezadowolonych z tego, że zachował on stanowisko, jest wśród badanych do 24 roku życia (45 proc.), szczególnie wśród uczniów i studentów (51 proc.).

Badanie CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 28 listopada – 5 grudnia 2019 roku na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/CBOS

C