Zamknij

Jak Polacy oceniają pracę prezydenta Andrzeja Dudy?

16.07.2019 12:33
Jak Polacy oceniają pracę prezydenta Andrzeja Dudy?
fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Większość Polaków dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy – wynika z lipcowego sondażu CBOS. Niemal co trzeci ankietowany krytycznie ocenia działalność głowy państwa.

Andrzej Duda utrzymuje wysoki poziom zaufania społecznego, co przekłada się również na ocenę jego pracy. Z lipcowego badania CBOS wynika, że większość ankietowanych dobrze ocenia pracę głowy państwa.

58 proc. ankietowanych oceniło pracę Dudy jako „dobrą”. Odmiennego zdania jest 31 proc. badanych, którzy źle oceniają działalność prezydenta. Co dziewiąty z pytanych (11 proc.) nie ma zdania w tej kwestii.

Zobacz także

CBOS zauważa, że pozytywne opinie o pracy prezydenta wychodzą zwłaszcza od zwolenników PiS i klubu Kukiz’15 oraz „osób o poglądach prawicowych”. Zadowolenie z pracy Dudy zaznaczyli też praktykujący katolicy, mieszkańcy wsi, mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe oraz ankietowani z gospodarstw domowych o niskich dochodach (mniej niż 1300 zł per capita).

Niepochlebne oceny działalności Dudy wychodziły natomiast z elektoratu PO, PSL i Wiosny oraz szeroko rozumianej lewicy.

Raczej źle oceniamy pracę Sejmu

CBOS pytał również o ocenę pracy parlamentarzystów. Posłowie i senatorowie o wynikach prezydenta Dudy mogą jedynie pomarzyć. Okazuje się, że blisko połowa pytanych (49 proc.) negatywnie oceniła pracę Sejmu. Pozytywną notę izbie niższej dało 32 proc. pytanych, podobnie jak w Senacie. Izbę wyższą krytycznie oceniło 42 proc. badanych.

RadioZET.pl/PAP