Zamknij

Cymański miał wątpliwości ws. "lex TVN", ale poparł ustawę. "Maszynka do głosowania"

15.08.2021 20:04
Tadeusz Cymański
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Tadeusz Cymański przyznał w programie "Kawa na Ławę" w TVN24, że posłowie czasem głosują bez przekonania. Dodał też, że sam miał wątpliwości ws. "lex TVN". - Zastanawiam się, czy to jest w ogóle dobry pomysł, czy był roztropny, jakie będzie miał skutki - mówił. Skrytykował go za to Krzysztof Gawkowski z Lewicy, który stwierdził, że poseł Solidarnej Polski zachował się jak "maszynka do głosowania". 

" Lex TVN", czyli przegłosowana w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, budzi spore poruszenie wśród opinii publicznej. Nowela była również jednym z tematów niedzielnego odcinka programu "Kawa na Ławę" w TVN24.

Cymański głosował "bez przekonania". "Potrafię zacisnąć zęby"

Jednym z gości był Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, który przyznał, że zdarza się, iż poseł głosuje bez przekonania bądź "mając inne zdanie". Bronił też zasady dyscypliny, zobowiązującej wszystkich członków klubu parlamentarnego do głosowania w sposób jednolity. - Przekonałem się już przez 20 lat w Sejmie, do czego prowadzi nietrzymanie dyscypliny. Niestety, inni posłowie też nie zawsze głosują zachwyceni, a często mając inne zdanie, czyż nie? - pytał retorycznie.

Ja miałem wątpliwości i się zastanawiam sam nawet, czy ten cały TVN i ten lex, czy to jest w ogóle dobry pomysł, czy był roztropny, jakie będzie miał skutki. Ja myślę. Ja nie jestem automatem, który nie myśli i nie czuje. [...] Teraz kiedy się szykuje najważniejsza rozgrywka o Polski Ład, o bardziej sprawiedliwe państwo, to w tym momencie potrafię zęby zacisnąć i tak będę głosował 

Tadeusz Cymański

Cymański potem raz jeszcze zasugerował, że miał "wątpliwości różnego typu". To z kolei wywołało reakcję innych gości. Michał Wypij z Porozumienia stwierdził, że ustawa "jest wymierzona tylko i wyłącznie w jeden podmiot gospodarczy, który jest w trakcie procesu koncesyjnego" i jest to "złamanie wszelkich zasad cywilizacyjnych".

Cały projekt opisał jako "szkodliwy" oraz "antypolski". - Może zasiać poważną wątpliwość w możliwość inwestowania w naszym kraju naprawdę dużych pieniędzy, a jesteśmy krajem na tym etapie, który powinien pochłaniać ten kapitał - ocenił.

Jeszcze ostrzej wypowiedział się natomiast Krzysztof Gawkowski z Lewicy, który przyznał, że PiS "krok po kroku skutecznie odbiera tlen polskiej demokracji" - Tadeusz powiedział: "ja myślę, zastanawiam się". Tadeusz, ty nie myślisz. Ty w tej sprawie nie myślisz, bo ty już zagłosowałeś. Podjąłeś decyzję i zachowałeś się jak maszynka do głosowania, która w swoim mniemaniu robi dobrze. Tyle że twoje zastanawianie się polega na tym, że stawiasz dobro partii politycznej nad dobro Polek i Polaków. I to jest prawda o tym, co zrobiłeś - zwrócił się do Cymańskiego.

Sejm uchwalił "lex TVN". O co chodzi w tej ustawie?

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji - zwaną potocznie "lex TVN". Zmienia ona zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.

RadioZET.pl/tvn24.pl