Zamknij

Czaputowicz rozmawiał z Ławrowem. Będzie przełom ws. Smoleńska?

17.05.2019 16:44
Czaputowicz rozmawiał z Ławrowem. Będzie przełom ws. Smoleńska?
fot. AP

Szefowie MSZ Polski i Rosji: Jacek Czaputowicz i Siergiej Ławrow zgodzili się, że istotnym dla zakończenia śledztw polskiego i rosyjskiego jest zapewnienie równego dostępu obu stronom do wraku Tu-154M. Ławrow zapewnił o gotowości współpracy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej - podało MSZ.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szefowie dyplomacji Polski i Rosji spotkali się w piątek przy okazji 129. Sesji Komitetu Ministrów Rady Europy odbywającej się w Helsinkach. Jak przekazał polski resort dyplomacji w komunikacie, było to pierwsze od pięciu lat spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także

Jak podało polskie MSZ, głównym tematem rozmowy była kwestia zwrotu wraku samolotu Tu–154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. "Minister Czaputowicz podkreślił, że jest to kluczowy element prowadzonego w Polsce śledztwa, a oddanie polskiej własności obiecywał jeszcze w grudniu 2010 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew" - wskazano.

Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dla którego wrak polskiego samolotu, tak ważny symbol w świadomości Polaków, miałby nadal być przetrzymywany na terenie Rosji. Potrzebne jest jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej i wypełniające obietnice złożone przez rosyjskie władze."

Jacek Czaputowicz

Zobacz także

Resort spraw zagranicznych przekazał, że ministrowie zgodzili się, że istotnym dla zakończenia śledztw polskiego i rosyjskiego, jest zapewnienie równego dostępu obu stronom do wraku. "Minister Ławrow zapewnił przy tym o gotowości współpracy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej" - poinformowano.

RadioZET.pl/PAP